V nemocnici žádné palebné postavení není, brání se Ukrajinci ruským lžím

Podle gubernátora budou Rusové za chvíli tvrdit, že je ve městě tanková jednotka. Jsou to ale památníky druhé světové války (WarHeart / Wikimedia Commons / Public Domain)

Podle gubernátora budou Rusové za chvíli tvrdit, že je ve městě tanková jednotka. Jsou to ale památníky druhé světové války | FOTO: WarHeart / Wikimedia Commons / Public Domain

Ruská agentura RIA Novosti, která je oficiálním hlasatelem kremelské politiky, přinesla zprávu o tom, že ukrajinští vojáci si v nemocnici v Záporoží zřídili palebné postavení. Ukrajinská strana tvrdí, že Rusové lžou, a před tímto nebezpečným hoaxem varuje.

„V Záporoží byla v městské nemocnici rychlé lékařské pomoci na ulici Vítězství umístěna jednotka ukrajinského protileteckého dělostřelectva a v okolí byla rozmístěna obrněná vozidla a dělostřelecká palebná postavení. Tyto a další podobné skutečnosti Světová zdravotnická organizace navzdory našim opakovaným prohlášením dosud ignorovala,“ prohlásil na brífinku ruský generálplukovník Michail Mizincev, šéf Národního centra řízení obrany.

(Týdeník FORUM)

Z ukrajinské strany krátce poté následovala odpověď gubernátora Záporožské oblasti Oleksandra Starucha, který tvrzení označil za lež a nebezpečný hoax. Ovšem přítomnost Světové zdravotnické organizace považuje za skutečně potřebnou. „Účast WHO je nutná, aby někdo otestoval zrak a také přiměřenost ruských generálů. Už nemáme žádné pochybnosti o tom, že tato přiměřenost chybí,“ napsal Oleksandr Staruch.

Staruch také uvedl, že je přesvědčen, že to nebude dlouho trvat a Rusové vyšlou do světa zprávu, že v centru Záporoží je tanková rota. „Máme tu přece mnoho pomníků, které jsou věnovány vítězství nad nacismem, včetně pomníků, které zahrnují zbraně z druhé světové války,“ v nadsázce varuje před ruskými lžemi gubernátor Staruch.

Místní vojenská správa zdůrazňuje, že v nemocnici pracují výhradně lékaři a zdravotnický personál a nemocnice v ulici Vítězství je mírovým objektem. „Jakékoliv výstřely na ni budou mířit na mírumilovné civilisty a budou značit ničení civilní infrastruktury,“ dodává vojenská správa ze Záporoží.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]