V obytňáku musí být neveselo. Babiš vyhazuje miliony a je mu to k ničemu

Andrej Babiš (ANO) na jihu Čech (Pavel Hofman / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) na jihu Čech | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Miliony, které Andrej Babiš (ANO) utratil za negativní kampaň, kdy billboardy oblepil Českou republiku se sdělením, že za něj bylo lépe, vyhodil zbytečně. Stejně tak jako miliony za karavan a tým, který ho vozí po České republice a snaží se z něj udělat prezidenta. Jeho preference v žádném ohledu nerostou, konkurenti ho dotahují. Model webu Seznam Zprávy navíc ukázal, že i přes vše výše uvedené by ani sněmovní volby nevyhrál, strany vládní koalice by ho opět porazily a šéf hnutí ANO by se tak premiérem nestal.

I přesto, že vláda Petra Fialy (ODS) řeší v podstatě od první chvíle jedno extrémní téma za druhým, kdyby se nyní konaly volby do poslanecké sněmovny, koalice SPOLU by společně s koalicí Pirátů a STAN měla nejvíce mandátů. Koalici nepoložila na kolena vysoká inflace coby dědictví po Babišovi, obstála v pomoci Ukrajině, daří se jí budovat nezávislost na ruském plynu i v pomoci lidem ve zvládání vysokých cen za energie.

Protest proti Babišovi na jihu Čech - Čerti (Pavel Hofman / FORUM 24)

Podle modelu, který zveřejnil web Seznam Zprávy, by nyní koalice SPOLU získala 27 % hlasů, koalice Pirátů a STAN 17 %, ANO 28 %. Vítězství by Babišovi k ničemu nebylo, jeho jediný potencionální partner pro složení vlády, Okamurova SPD, by totiž získala pouhých 12 % hlasů. Pozitivní je, že komunisté vycházejí stále hluboko pod hranicí 5 %, stejně tak jako Přísaha, další potenciální partneři Babiše.

Model je dalším zdrojem, který potvrzuje trend týkající se preferencí hnutí ANO a Andreje Babiše. Neveselé zprávy totiž přinesl také průzkum týkající se prezidentských voleb. Ten ukazuje, že podpora Babiše klesá, zatímco podpora jeho největšího konkurenta, Petra Pavla, roste.

Babiš zkouší osvědčené kousky z předchozích voleb. Masivní billboardovou kampaň, zapojení svých médií, objíždění republiky, napadání a útoky na konkurenci. Zdá se ale, že i kdyby v každém městě České republiky ječel, že za současné vysoké ceny a vysokou inflaci nemůže on, ale Fiala, lidé už mu neuvěří. To se stane v jednu chvíli každému lháři. Jeho preference nerostou v žádném ohledu. I přes jedno nepopulární téma za druhým, které musí vláda řešit, by se ani teď premiérem nestal. Nedaří se mu uniknout prezidentským protikandidátům i přesto, že oni mají jen zlomek jeho financí na kampaň. Dnes bude v karavanu opět neveselo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články