V okolí ledovce Knik se letecké nehody stávají. Proč ale přišel Petr Kellner o život, se zatím neví

Nejbohatší Čech Petr Kellner. (ČTK)

Nejbohatší Čech Petr Kellner. | FOTO: ČTK

V pondělí ráno přišla do českých médií zdrcující zpráva, při tragické nehodě helikoptéry na Aljašce zemřel majitel investiční skupiny PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner. Spolu s ním zahynul také český snowboardový trenér Benjamin Larochaix a tři američtí občané. Nehodu přežil pouze snowboardista David Horváth, který leží ve vážném stavu v nemocnici. V okolí aljašského ledovce Knik se to nestalo poprvé, v minulosti tam havarovalo již několik vrtulníků a letadel.

První zpráva, která naznačovala, že něco není v pořádku, přišla v sobotu večer. Aljašská policie dostala kolem 22 hodin místního času hlášení, že vrtulník, který měl přepravovat hosty z rezortu Tordrillo na ledovec Knik, se nevrátil a že v okolí ledovce se nacházejí trosky.

Příčina nehody vrtulníku Airbus AS350B3 zatím není známá, pouze se ví, že k ní došlo v sobotu v 18:35 tamního času. Podrobnosti vyšetřuje aljašský Národní úřad pro bezpečnost v dopravě.

Letecký provoz nad oblastí ledovce byl okamžitě zastaven kvůli záchranné akci, která pokračovala až do neděle. Záchranářům pomáhali i dobrovolníci z horské služby. Není to jediná tragédie, která se o víkendu stala. Podle agentury Reuters v sobotu nedaleko ledovce zasypala lavina 40letého lyžaře Erina Lee.

Podle webu Aktuálně.cz nejde o první leteckou nehodu v oblasti ledovce Knik a přilehlém okolí. K haváriím civilních i vojenských letadel zde došlo v posledních desetiletích několikrát.

Lennonova zeď (FORUM 24)

V helikoptéře se v době nehody nacházelo celkem šest lidí. Pilot, dva průvodci a tři hosté z luxusního rezortu. Při havárii zahynuli 33letý pilot Zachary Russell, 52letý průvodce Gregory Harms, 38letý průvodce SeanMcManamy a také dva občané České republiky, 56letý Petr Kellner a 50letý Benjamin Larochaix. Nehodu přežil pouze 48letý bývalý mistr ČR ve snowboardingu David Horváth.

Petr Kellner i Benjamin Larochaix byli podle agentury AP častými a loajálními hosty horského střediska Tordrillo Mountain Lodge. Luxusní letovisko nabízí možnost heliskiingu, tedy lyžování na svahu, na který se musí lidé dopravit pomocí helikoptéry. To se právě stalo členům posádky osudným.

Středisko, které založili olympionik Tommy Moe, lyžař Mike Overcast a sportovní rybář Mike Rheam, nabízí týdenní pobyty od 15 tisíc dolarů, a to bez služeb vrtulníku. Po tragické nehodě vydali prohlášení, ve kterém vyjadřují lítost nad smutnou událostí. Za 17 let, co středisko s akcemi provozujeme, jde o první takovou událost, uvedli. Petr Kellner byl jejich váženým hostem a přítelem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]