V okupovaných částech Ukrajiny mohou být problémy s dodávkami potravin. Rusové vykrádají sila

Bojové vozy proruských separatistů v obci Jelenovka nedaleko ukrajinského Doněcka (ČTK/AP/Vadim Ghirda)

Bojové vozy proruských separatistů v obci Jelenovka nedaleko ukrajinského Doněcka | FOTO: ČTK/AP/Vadim Ghirda

Nejen televize a pračky. Stále častěji přicházejí z Ukrajiny informace o tom, že ruští vojáci na okupovaném území vykrádají kromě domácností a firem s nejrůznějším zbožím také sila. Z Ukrajiny už údajně do Ruska odeslali stovky tisíc tun této strategické suroviny. Aktuálně satelity sledují loď, která má přepravovat až 27 tisíc tun kradeného obilí.

Zaznamenáno je také mnoho případů, kdy okupanti kradli jídlo, cigarety nebo léky. Na krádeže domácího vybavení upozorňuje mnoho textů i vtipů. Naposledy například ukrajinská parodie na ruskou vojenskou přehlídku na Rudém náměstí, kterou Ukrajinci poupravili. Rusové se ale nezaměřují jen na pračky. Za hranice Ukrajiny například organizovaně odeslali mnoho kusů zemědělské techniky. Kradou traktory, kombajny a další vybavení. Neúspěchem skončila akce okupantů, při které vykradli prodejnu a sklad značky John Deere.

(Týdeník FORUM)

Okupanti asi netušili, jak moderní techniku kradou, a nevěděli, že tyto stroje mohou jejich skuteční vlastníci nejen lokalizovat, ale také částečně ovládat na dálku. Takže majitelé svoje stroje na dálku zastavili. Rusům jsou k ničemu.

Opakovaně se také objevují informace o tom, že Rusové na Ukrajině vykrádají sila s obilím. Do Ruska už údajně zamířilo několik stovek tun obilí z Ukrajiny. Obránci nyní vystopovali ruskou loď, která má z Ukrajiny přepravovat 27 tisíc tun nakradeného obilí. Momentálně by se plavidlo Matros Pozynich mělo nacházet v přístavu v Sýrii.

Pokud jde o obilí, je to pro Ukrajince závažné téma. Rusové totiž kradou zásoby, které mají Ukrajinci připravené do nové sklizně. V některých okupovaných částech země tak akutně hrozí nedostatek obilí. Současně očekávají sníženou sklizeň v letošním roce kvůli tomu, že Rusové jim ukradli techniku, zabrali pole nebo je poškodili. Dopad mohou pocítit i další země.

„Ruská blokáda připravuje o zásoby potravin několik desítek zemí. Rusové se úmyslně zaměřují na sklady zemědělských společností. Ničí sklady obilí, ničí sklady s hnojivem, ničí pole, kradou techniku,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.