V opozici to vře. Svobodní zavrhli Trikoloru podporující „gaunera“ Babiše

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová | FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Hektická předvolební atmosféra bourá nedávná a současně vytváří nová spojenectví. Jedním z důsledků tohoto kvasu je tříštění neparlamentní scény lámající se na podpoře Andreje Babiše. Svobodní se kvůli ní omluvili za spolupráci s Trikolorou.

Před závěrečným hlasováním dochází k formování dvou hluboce polarizovaných táborů. Andrej Babiš má na mítincích mnohonásobně nižší účast než Petr Pavel, ale hodlá zvrátit vývoj za každou cenu hanebnou „mírovou“ mobilizací šířící strach z války. Nic není rozhodnuto.

Babiš bere vše

Šéf ANO se odjakživa řídí heslem „účel světí prostředky“. Nepohrdne žádnou podporou a metodou zvyšující šance na jeho úspěch. Může se spolehnout na Miloše Zemana a jeho polomafiánské okolí, jež si ho vytipovalo jako nejvhodnějšího pokračovatele.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Neuspěl naopak s přímou podporou SPD, jelikož Okamura se obává přelivu svých voličů k ANO. Z politických subjektů Babiše nejprve podpořila KSČM. Staronové spojenectví stvrzuje i jeho setkání s neostalinistou Josefem Skálou po mítinku v Děčíně. Zapojí jeho služby do závěru kampaně?

Babiš dnes bere vše, a to i z nejspodnějších politických pater. Ve skutečnosti mu vyhovuje i podpora proruské vlivové scény. Zalíbil se jí strašením válkou a po Baštově výpadku aktivně pracuje v jeho prospěch. Rozesílání podvodných esemesek a řetězových mailů si nemusí započítávat do volebních nákladů a ještě se může tvářit, že o ničem neví.

Sešup Trikolory

Do sestavy Babišových podporovatelů se naposledy zařadilo hnutí Trikolora. Vzniklo před třemi lety s megalomanskými ambicemi pravověrného pravicového hegemona. Dnes končí jako tragický přílepek SPD a hlásná trouba Putinovy propagandy.

Pozorovatele domácí politické scény nemůže její krok překvapit. Šéfka Trikolory Zuzana Majerová nadbíhá hnutí ANO dlouhodobě, o čemž svědčí i její aktuální prohlášení. Připomněla, že loni vyzvala předsedy ANO a SPD k postavení společného kandidáta.

„Bohužel, nestalo se. Faktem ale je, že již tehdy Andrej Babiš na naši výzvu reagoval pozitivním způsobem a byl připravený o tom jednat,“ uvedla Majerová.

Původní favorit národovecké scény Bašta vyhořel. Nyní její část v čele s Trikolorou více či méně otevřeně preferuje Babiše, jemuž ještě nedávno nemohla přijít na jméno kvůli covidové totalitě, destrukci veřejných financí a probruselskému poklonkování.

Omluva Svobodných

Tento krok pobouřil Svobodné. Vydali prohlášení, ve kterém se všem příznivcům, členům a podporovatelům omlouvají za spojení s Trikolorou ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2021. Nejen kvůli podpoře Andreje Babiše.

Andrej Babiš (ANO), Vladimir Putin (Profimedia / FORUM 24)

„Hnutí Trikolora se v posledních měsících programově transformovalo natolik neslučitelně s naší stranou, že naše tehdejší spojení poškozuje značku Svobodní. A to natolik, že se od našeho bývalého partnera musíme distancovat,“ uvádí prohlášení.

„Nesouhlasíme s veřejnou podporou Andreje Babiše. Nesouhlasíme ani s mnoha postoji Trikolory v posledním roce, jejichž rétorika již nepředstavuje pravicovou alternativu. Tuto zkušenost bereme jako ponaučení do příští politické práce, kterou chceme hájit pravicové a demokratické principy,“ odtahují se Svobodní. Sice pozdě, ale přece.

Trikolora se vybarvila už krátce po únorové invazi. Tehdy odmítla válku, ale zároveň i protiruské sankce a dodávky zbraní na Ukrajinu. Údajně proto, že eskalují válečný konflikt.

Zbabělý mnichovanský postoj ji už tehdy zařadil do prokremelské scény šířící narativy „chceme mír“. Ve skutečnosti takový, který vyhovuje jen Rusku bez ohledu na to, kdo je agresor a kdo oběť.

Distanc Strany soukromníků

Tohoto vybočení, kdy se z bojovníků za „normální svět“ stali bojovníci za zájmy Vladimira Putina, si už dříve povšimla Strana soukromníků, poslední z triumvirátu kandidujícího s Trikolorou a Svobodnými do sněmovny. Přes dvacetiprocentní ambice vyhlašované Majerovou tento blok propadl ziskem 2,8 procenta hlasů.

Strana soukromníků loni v dubnu oznámila, že ukončila spolupráci s Trikolorou kvůli nemožnosti další spolupráce.

„Postupně v ní převládly ty proudy, se kterými má Strana soukromníků ČR naprosto odlišné názory na členství České republiky v EU a NATO, na řešení covidu atd. Posledním pomyslným hřebíčkem do rakve společného politického postupu byl pokus Trikolory obhajovat ruského agresora ve válce s Ukrajinou,“ uvedla Strana soukromníků, jež dnes podporuje Petra Pavla.

Zm**i a gauneři

Bizarnosti kolem Trikolory ale nekončí. Připomeňme, že toto hnutí dnes ovládá dvojice Zuzana Majerová a věčně rebelující první místopředseda Petr Štěpánek, jenž často zásobuje sociální sítě emotivními výlevy a vulgárními urážkami.

Andrej Babiš, Petr Pavel (Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Štěpánek se chtěl vetřít do přízně ANO už před pěti lety, kdy usiloval o zvolení do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Kvůli kontroverzním názorům na Českou televizi se však proti němu postavila velká část poslanců ANO a jeho podporu vyloučil i tehdejší premiér Babiš.

„Považuji volbu Štěpánka za nesmysl, o jeho výběru jsem nevěděl a nechápu, jak se mohl stát nominantem,“ řekl Babiš na poslaneckém klubu.

Štěpánek následně nominaci stáhl, což doprovodil šťavnatým a později smazaným výrokem „krásná ukázka toho, co jsou poslanci ANO za zm**y“.

Babišovu vládu nešetřil ani dřív. „Miloši, s estébáckou vládou na čele se slovenským gaunerem můžeš jít leda tak do p**ele, a ne nám tvrdit, že to je vláda nás všech,“ reagoval na hlasování o důvěře vládě v červenci 2018.

K podobným výpadům se uchyloval ještě v listopadu 2021 po sněmovních volbách. Vyzýval ke zrušení nouzového stavu a hrozil premiérovi v demisi Babišovi defenestrací.

„Andreji, ty a celá vláda jste gauneři. Na nadnárodní korporace si netroufáte, na velké řetězce také ne (tam prodáváš i ty, že?), tak aspoň nesmyslnými, nelogickými opatřeními likvidujete obyčejné lidi, drobné živnostníky a drobné prodejce. Historie vás bude soudit,“ varoval končící vládu Štěpánek.

Dnes Trikoloře „gauner“ zločinné vlády, který Štěpánkem pohrdá, nevadí a vyzývá k jeho podpoře. Možná naivně očekává, že za svoji přítulnost něco dostane. Spíš ale díky své bezpáteřnosti rychle směřuje do propadliště dějin. Žádná škoda jí nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články