V Orbánovi a dalších mírových holubicích ožil duch Mnichova roku 1938

Podivní "spojenci" Vladimir Putin a Viktor Orbán (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Podivní "spojenci" Vladimir Putin a Viktor Orbán | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

V pomyslném závodě, kdo doběhne co nejblíž k ruskému vládci Vladimiru Putinovi a předloží svůj mírový návrh pro Ukrajinu, je samozřejmě Viktor Orbán favoritem. Elon Musk se nenechá zahanbit. Václav Klaus se také snaží, ale není zas taková hvězda, aby si toho někdo všiml. Podstata této mírotvorby je ale v podstatě tatáž. Jednat dnes o něčem s Putinem znamená, že by bylo třeba ho ukonejšit nějakými ústupky, tedy v podstatě Ukrajinu nechat okrást a nechat ruské zločince bez potrestání. Pak se podle mírotvorců budeme mít dobře.

Orbán ale dokáže nehoráznosti chrlit ve značném množství. Podle něj by o příměří na Ukrajině mělo jednat Rusko se Spojenými státy a za USA nikoli prezident Joe Biden, ale Donald Trump. Tak to Orbán vykládal během své návštěvy Berlína.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Kdo si myslí, že tato válka bude moci být ukončena jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, nežije na tomto světě. Mocenská realita je jiná,“ tvrdí maďarský premiér. Ukrajinci se podle něj mohou ruské armádě bránit jen díky podpoře USA. „Proto se musejí dohodnout Američané s Rusy. Pak válka skončí,“ představil svou verzi toho, co jsme v roce 1938 poznali jako jednání „o nás bez nás“.

Kvůli tvrdým výrokům na adresu Putina nepovažuje Orbán Bidena za vhodného vyjednavače. „Naděje na mír se jmenuje Donald Trump,“ pravil na debatě organizované časopisem Cicero a listem Berliner Zeitung.

Orbán dlouhodobě kritizuje Evropskou unii kvůli sankcím uvaleným na Rusko. „V otázce energií jsme trpaslíci a Rusové obr. Trpaslík sankcionuje obra. A pak se divíme, že umírá trpaslík,“ soudí maďarský vůdce.

V podstatě se orbánovskému přístupu říká kolaborace, pátá kolona, mnichovanství, sabotáž. Ustoupit tomu, kdo je agresor, tak, že někoho obětujeme. Orbán se chová, jako by ho řídili z Moskvy. Dělá to už dlouho, staví v Maďarsku ruskou jadernou elektrárnu za peníze půjčené z Ruska. Zavlekl Maďarsko do energetické závislosti na Moskvě. Zbraněmi Ukrajinu podporovat nehodlá. Sankce by zrušil. Už dřív rozdával Maďarům na Ukrajině maďarské občanství, ačkoliv věděl, že to Ukrajincům skutečně vadí. Rád čerpá peníze z EU, ale jeho postoje jsou protizápadní, jak se dá nejlépe poznat z výroků, které trousí pro vlastence v různých projevech. Obdivuje „neliberální“ demokracie kvůli tomu, co všechno jsou údajně schopné dokázat. Trpí trianonským traumatem a Maďarsko mu připadá příliš malé. Pro mírová jednání doporučuje zkompromitovaného Trumpa, v jehož okolí se to jedinci s ruskými vazbami dost hemžilo.

()

Když vynecháme všechno ostatní, jednat o čemkoli s Putinem, dokud nestáhne svá vojska z ukrajinského území, nemá smysl. Rusko smlouvy nedodržuje, podle své potřeby je porušuje. Po masových vraždách, mučení a deportacích ukrajinských občanů na okupovaných územích mu nikdo soudný nebude chtít nechat ani metr uzurpované půdy. Jak jednat se zemí, kde se od absurdních hesel o denacifikaci přešlo k hlásání deukrajinizace a likvidace ukrajinského státu?

Rusko je na ústupu a je třeba ho vytlačit. Ve skutečnosti je trpaslíkem tahle bývalá říše, které se pokus o obnovu SSSR nepovedl, nikoli Unie s půl miliardou obyvatel a celý Západ jako takový. Orbán vsadil na chromou kobylu. Stejně jako to udělali u nás někteří takzvaní konzervativci, „vlastenci“, bojovníci proti útisku z Bruselu a hlasatelé politiky všech azimutů. Teď mají ale poslední šanci své triky zkoušet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články