V Ostravě se přišly rozloučit tisíce lidí s Věrou Špinarovou

Ve věku 65 let zemřela v neděli 26. března v motolské nemocnici zpěvačka Věra Špinarová (ČTK)

Ve věku 65 let zemřela v neděli 26. března v motolské nemocnici zpěvačka Věra Špinarová | FOTO: ČTK

Ve smuteční síni krematoria ve Slezské Ostravě se dnes odpoledne přátelé a rodina rozloučili se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která ve věku 65 let náhle zemřela minulou neděli. Předtím přišly zpěvačce dát sbohem tisíce jejích fanoušků, do obřadní síně proudili v několikasetmetrové frontě po čtyři hodiny. Podle odhadu městské policie jich bylo 40.000.

Na zpěvačku při soukromém obřadu zavzpomínali zpěváci Marie Rottrová a Petr Bende. Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklinové Natural Woman, kterou tady hráli, řekla Rottrová. Mezi přítomnými byli také zpěváci Lešek Semelka a Heidi Janků a skladatel, zpěvák, textař, hudebník a básník Jaroslav Wykrent. Zazněly písně Janis Joplinové, Vojty Dyka, písničkáře Jaromíra Nohavici a ostravské skupiny Buty.

Dopolední rozloučení pro příznivce muselo být o hodinu prodlouženo, skončilo až kolem 13:00. Mluvčí Městské policie Ostrava Michal Maršo ČTK řekl, že veřejné části posledního rozloučení se zpěvačkou se účastnilo přibližně 40.000 lidí. Jedná se o odhad velitele zodpovědného za bezpečnostní opatření během pietní akce, který počet účastníků podle Marša konzultoval se správou hřbitova.

Fanoušci dopoledne před rakví zpěvačce za zvuku jejích písní věnovali tichou vzpomínku, často smuteční síň opouštěli se slzami v očích. Shodovali se, že odešla výjimečná žena, která byla a navždy zůstane pevně spjatá s Ostravou. Mnozí oceňovali právě to, že zpěvačka s nenapodobitelným sytým hlasem nikdy neodešla do Prahy. Se Špinarovou se přijely rozloučit i desítky motorkářů, kteří připomněli, že milovali hlavně její hit Bílá jawa 250. Rozloučit se dopoledne přišel také Nohavica.

Policejní mluvčí Richard Palát ČTK řekl, že v souvislosti s pietní akcí policie nezaznamenala žádné mimořádné události v dopravě, ani narušení veřejného pořádku.

Zpěvačka minulý týden ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce. Převezena byla do pražské motolské nemocnice, kde v neděli zemřela. Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Její památku tady už v týdnu uctily stovky lidí. Největší pietní místo vzniklo na Masarykově náměstí v centru města, ale menší vzpomínková místa jsou například i u nedalekého Baru U Waldemara, kde se setkávají umělci, nebo u budovy Českého rozhlasu Ostrava.

Špinarovou proslavily písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji vynesla nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]