V Oxfordu prý vyvinuli vakcínu proti koronaviru. Zdá se být bezpečná, testy dále probíhají

Ilustrační foto (Pixabay/fernandozhiminaicela)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/fernandozhiminaicela

Vakcína proti koronaviru vyvinutá na University of Oxford se zdá bezpečná a trénuje imunitní systém, uvedly stránky BBC.com. Zkoušky zahrnující 1077 lidí ukázaly, že aplikovaná injekce vedla k tomu, že vznikly protilátky a bílé krvinky, které mohou bojovat s koronavirem.

Zjištění jsou slibná, ale je ještě příliš brzy na to, abychom věděli, zda to bude pro ochranu lidí stačit, a probíhají další, rozsáhlejší testy. Spojené království již objednalo 100 milionů dávek vakcíny.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jak vakcína funguje?

Vakcína zvaná ChAdOx1 nCoV-19 se vyvíjela s bezprecedentní rychlostí. Vyrábí se z geneticky upraveného viru, který způsobuje nachlazení šimpanzů.

Byla silně upravena, aby nemohla způsobit infekci u lidí a aby „vypadala“ spíše jako koronavirus.

Vědci provedli přenos genetických pokynů pro „spike protein“ koronaviru – to je klíčový nástroj, který používá k invazi do našich buněk – do vakcíny, kterou vyvíjeli. To znamená, že vakcína připomíná koronavirus a imunitní systém se může naučit, jak na něj zaútočit.

Velká část výzkumu ohledně obrany proti koronaviru se dosud týkala protilátek, ale to se jedná pouze o jednu část naší imunitní obrany. Protilátky jsou malé bílkoviny vytvořené imunitním systémem, které „ulpí“ na povrchu virů.
Neutralizující protilátky mohou deaktivovat koronavirus. T-buňky, což je typ bílých krvinek, pomáhají koordinovat imunitní systém a jsou schopny zjistit, které z tělních buněk byly infikovány, a zničit je.
Téměř všechny účinné vakcíny indukují jak protilátku, tak odpověď T-buněk.
Hladiny T-buněk dosáhly vrcholu 14 dní po vakcinaci a hladiny protilátek dosáhly vrcholu po 28 dnech. Studie netrvala dostatečně dlouho, aby bylo možné zjistit, jak je tomu s dlouhodobou imunitou.

Vakcína se zdá být bezpečná, ale má vedlejší účinky. Po očkování k žádným nebezpečným vedlejším účinkům nedošlo, avšak u 70 procent lidí se při testech objevila horečka nebo bolesti hlavy. Vědci tvrdí, že by to bylo možné zvládnout pomocí paracetamolu.
Profesorka Sarah Gilbertová z univerzity v Oxfordu ve Velké Británii říká: „Ještě musíme vykonat spoustu práce, než budeme moci potvrdit, zda naše vakcína pomůže zvládnout pandemii COVID-19, ale tyto počáteční výsledky jsou slibné.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]