V parlamentních volbách v Itálii zvítězily pravicové strany

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová (Profimedia)

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová | FOTO: Profimedia

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli 25. září v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které dnes zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procent hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou. Šéfka vítězné formace Giorgia Meloniová řekla, že Italové vyjádřili jasnou podporu vzniku vlády pravého středu v čele s její stranou Bratři Itálie.

Nejsilnějším jednotlivým politickým subjektem se podle všeho stala postfašistická strana Bratři Itálie, jejíž předsedkyně Meloniová by se mohla stát první ženou v čele italské vlády. Zisk pravicového bloku by měl stačit na to, aby získal většinu ve sněmovně i senátu. Strana Bratři Itálie, která ještě před čtyřmi lety přesvědčila jen 4,4 procenta voličů, by si mohla připsat zisk 24,6 procenta hlasů.

(Týdeník FORUM)

Meloniová dnes konstatovala, že Italové jasně podpořili vznik středopravé vlády. Toto je noc hrdosti pro Bratry Itálie, ale jde o startovací bod, nikoli cílovou čáru, zdůraznila politička. Ujistila, že pokud budou pověřeni vládnutím, budou Bratři Itálie „vládnout pro všechny“.

Bratři Itálie jsou nejsilnějším uskupením v bloku pravicových stran. Je v něm i pravicově populistická strana Liga bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho a také uskupení Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Salviniho straně propočty přisuzují zisk 8,5 procenta hlasů a konzervativní straně Vzhůru Itálie osm procent.

Sociálnědemokratická Demokratická strana (PD) expremiéra Enrica Letta by si mohla přijít na 19,4 procenta hlasů. Na třetí příčce se podle předběžných výpočtů umístilo s 16,5 procenty Hnutí pěti hvězd, které s téměř 33 procenty hlasů vyhrálo parlamentní volby v roce 2018.

Demokratická strana porážku dnes nad ránem už uznala. „Toto je smutný večer pro zemi,“ řekla novinářům poslankyně za PD Debora Serracchianiová v první oficiální reakci na předběžné výsledky. Pravice má podle političky většinu v parlamentu, nikoli však v zemi.

Volební účast v nedělních volbách činila kolem 64 procent z 50,9 milionu voličů, což je negativní rekord a pokles o devět procent oproti předchozím volbám z roku 2018. Oficiální výsledky se očekávají dnes brzy ráno.

Někteří euroskeptičtí a pravicoví politici ze zahraničí už Meloniové na twitteru poblahopřáli k vítězství, mezi prvními například i polský premiér Mateusz Morawiecki. Francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou výsledky označilo za „lekci pokory“ Evropské unii. Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na twitteru napsal, že „miliony Evropanů vkládají své naděje do Itálie“, která ukázala cestu k „hrdé a svobodné Evropě suverénních národů“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články