V Plzni začíná soud s Čechem, který prý chtěl k Islámskému státu

Eric Drooker

Hlavní líčení s prvním Čechem, který se chtěl údajně přidat k organizaci Islámský stát, začne dnes v Plzni. Jana Silovského ze Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku viní obžaloba ze zločinu přípravy teroristického útoku. Za to mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest, včetně doživotního odnětí svobody. Na soud čeká od loňského července ve vazbě.

Jednání u krajského soudu je naplánováno na tři dny a není vyloučeno, že v závěrečný den soud vynese rozsudek. Obžalobu podalo Krajské státní zastupitelství v Plzni 22. prosince.

Podle dosud dostupných informací byl jednadvacetiletý muž zadržen loni v lednu v Turecku na mezinárodním letišti a nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie byl úmysl přidat se k teroristické organizaci Islámský stát.

Turečtí policisté ho vrátili do Česka a informovali své české kolegy. Česká policie mladíka zpočátku vyšetřovala na svobodě kvůli pokusu o účast na organizované skupině. Později kriminalisté klasifikaci zpřísnili a začali ho stíhat kvůli teroristickému útoku ve fázi přípravy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]