V Plzni začne soud s Čechem, který se chtěl přidat k Islámskému státu

Členové Islámského státu s vlajkou organizace (blogs.wsj.com)

Členové Islámského státu s vlajkou organizace | FOTO: blogs.wsj.com

Ve středu u plzeňského krajského soudu začne projednávání případu prvního Čecha, který se chtěl dle obžaloby přidat k teroristické organizaci Islámský stát. Muži ze Spáleného Poříčí hrozí za přípravu teroristického útoku 12 až 20 let vězení nebo i doživotní trest. Muž čeká na soud od loňského července ve vazbě.

Soudní jednání je naplánováno na následující tři dny a dle informací z krajského soudu je možné, že rozsudek padne už během pátku. Podrobnosti z obžaloby, kterou podalo Krajské státní zastupitelství v Plzni 22. prosince, nejsou zatím známé, zazní až u soudu. Podle informací, které přinesla ČTK je předvoláno jen několik svědků. Jednání by nemělo provázet výraznější bezpečnostní opatření, bude pouze zakázáno pořizovat fotografie a videozáznamy během soudního líčení.

Podle dostupných informací byl mladý muž zadržen loni v lednu na tureckém mezinárodním letišti. Při zadržení měl u sebe letenku k syrské hranici a turecké policii se měl údajně přiznat, že cílem cesty do Sýrie byl úmysl přidat se k Islámskému státu. Turecká policie poté zadrženého mladíka vrátila do České republiky a informovala českou polici, která muže nejdříve vyšetřovala na svobodě kvůli pokusu o účast na organizované skupině. Poté však kriminalisté přehodnotili situaci a klasifikaci zpřísnili a začali ho stíhat za teroristický útok ve fázi přípravy. Soud pak muže poslal do vazby, v níž je od 20. července.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]