Reportéři polské televize odhalili trollí farmu, neboli platformu, která cíleně ovlivňovala diskuze a šířila poplašné zprávy a další dezinformace, často o migrantech v Evropě. Dezinformační platformu její provozovatel zavřel a koncern, který ji vlastnil, tvrdí, že o ničem nevěděl. Existují však indicie, které tento projekt spojují s vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), které obsah přihrával politické body.

Tajně pořízené video s vedoucím trollí farmy si lze přehrát zde.

Reportérům soukromé polské televize TVN se podařilo prokázat, že platforma newsweb.pl byla tzv. trollí farmou. Zmíněný portál vydával ve velkém falešné zprávy, které šířil prostřednictvím falešných profilů na internetových diskuzních fórech, a pokoušel se získat sympatie pro vládní politiku. Informoval o tom deník Die Welt.

Migranti podle trollů do Evropy zavlekli nové nebezpečné „gigantické africké klíště“, které v Německu už zdomácnělo a hrozí, že se rozšíří i v Polsku. Ve skutečnosti se však šíří jen po sociálních sítích v příspěvku postaveném na jedné odporně vyhlížející zvětšenině doprovozené dvěma řádky textu. Předmětná webová stránka je už deaktivovaná a její vlastníci tvrdí, že o ní nemají tušení. Jeden z reportérů televize TVN však dokázal, že zaměstnanci z ústředí koncernu HGA Media vyrábějí v jednom nevábně vyhlížejícím bungalovu na okraji Varšavy falešný obsah v podobě různých memů a obrázků s textem o dvou větách. Reportérka TVN však jednoho ze strůjců tohoto manipulativního obsahu natočila skrytou kamerou, jak se chlubil, že za den běžně píše 10, jednou ale dokonce i 15 falešných zpráv.

Televize TVN zároveň objevila indicie ukazující na provázanost polské trollí farmy s vládní stranou PiS, která z falešného obsahu také nejvíce těžila. Trollové svou práci nejvíce šířili na facebookovém profilu „Podporuji vládu strany PiS“, jehož správce dříve pracoval na ministerstvu spravedlnosti. Falešný obsah zjevně nahrával tamnímu tajemníkovi ze strany PiS v předvolebním klání.

Zpráva o nekalých praktikách polské vládní strany je znepokojivá s ohledem na rostoucí podíl polských odpůrců integrace do Evropské unie a také vzhledem k blížícím se volbám do europarlamentu.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora