V pondělí mají OSVČ poslední šanci přihlásit se k paušální dani

Ilustrační foto (FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: FORUM 24

Živnostníci s příjmem do milionu korun ročně se mohou do pondělí 11. ledna 2021 přihlásit k platbě paušální daně pro rok 2021, kterou poslanecká sněmovna od tohoto roku zavedla jako jednu z možností.

V současné době se ke stávajícím možnostem využívajícím skutečné příjmy a náklady nebo výdajové paušály přidává pro OSVČ nová možnost, kterou je paušální daň. Jedná se o jednu pevnou platbu spojující daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění. Tato možnost ulehčí papírování a pro některé živnostníky je výhodná i finančně.

K paušální dani se mohou přihlásit pouze neplátci DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Nejdéle do 11. ledna 2021 musí být odevzdán místně příslušnému finančnímu úřadu vyplněný jednoduchý formulář, a to datovou schránkou, poštou nebo na podatelně úřadu.

FORUM 24 (archiv)

Paušální daň zjednodušuje papírování i komunikaci s finančním úřadem, OSSZ i zdravotní pojišťovnou. Přihlášení plátci paušální daně budou v roce 2021 odvádět pouze 5 469 korun měsíčně na jednom místě a jednou platbou. V této částce je zahrnuto minimální zdravotní pojištění ve výši 2 393 korun a daň z příjmů v symbolické výši 100 korun, která kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 procent, které tak v roce 2021 odpovídá výši 2 976 korun. Paušální daň tak může být výhodná i pro lidi myslící na stáří, protože jsou zde vyšší sociální odvody, sloužící pro výpočet důchodů, kompenzovány nižší daní z příjmu. Drobní živnostníci si tak mohou zjednodušit administrativu včetně snížení nákladů na účetnictví i minimalizovat riziko chyby. Většinu formulářů nahrazuje právě a pouze jedna platba.

Na druhou stranu přijde plátce paušální daně o možnost využít daňových slev a odpočtů od základu daně včetně daňového bonusu na děti. Paušální daň se tak finančně nemusí vyplatit živnostníkům s nižšími příjmy nebo čerpajícími více slev či bonusů. Daňový bonus na děti může případně uplatnit druhý rodič. Odpovědi na časté otázky lze nalézt i na webu Finanční správy.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com