V pondělí přibylo 29 514 nakažených. Je to ale méně než před týdnem

Ilustrační foto (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/geralt

V pondělí přibylo v Česku 29 514 nově potvrzených případů koronaviru, což je o téměř 900 méně než před týdnem. Více však bylo opakovaných nákaz, kterých hygienici evidovali přes 5000, zatímco minulé pondělí to bylo 3126. Celkový počet nakažených v mezitýdenním srovnání stoupl o víc než tisíc případů a asi o 500 vzrostl za uplynulý týden i počet hospitalizovaných. Nemocnice hlásily po víkendu 2430 lidí s covidem. Mírně ubylo pacientů v těžkém stavu a v současné době jich je méně než 200, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Za celý leden se v zemi nakazilo koronavirem přes půl milionu lidí, tedy nejvíce za jeden měsíc od začátku epidemie. Od března 2020 se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo více než tři miliony osob a 37 243 lidí zemřelo.

()

Čísla nakažených v poslední době strmě stoupala hlavně v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron, denní přírůstky nakažených byly rekordní. Minulý týden testy opakovaně prokázaly přes 30 000 potvrzených nákaz denně, ve středu to bylo skoro 55 000 nakažených, zatím nejvíc za jeden den. U dalších tisíců lidí se covid prokázal opakovaně. Na rozdíl od počtu nakažených a hospitalizací ale zatím výrazně neroste počet úmrtí ani lidí s těžkým průběhem covidu. Omikron je sice mnohem nakažlivější a častěji proráží imunitu získanou proděláním nemoci i očkováním než předchozí typy koronaviru, většinou má ale mírnější průběh.

Tento týden by měla současná vlna epidemie podle odhadů gradovat.

I když byl ve srovnání s minulým pondělím celkový počet případů covidu vyšší, testovalo se méně. První pracovní den tohoto týdne laboratoře podle dosavadních údajů zpracovaly zhruba 80 600 PCR testů a přes 46 000 antigenních, což bylo dohromady zhruba o 51 000 méně než před týdnem. Pozitivita testů zůstává vysoká.

Za posledních sedm dní připadá v Česku 2318 nově potvrzených případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to o osm případů míň než předchozí den. Před týdnem bylo incidenční číslo 1585.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]