V pondělí se poprvé osobně setkají Joe Biden a Si Ťin-pching, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden (Gage Skidmore / Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Americký prezident Joe Biden se v pondělí poprvé osobně sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oznámil to ve čtvrtek Bílý dům. Oba prezidenti budou v Indonésii na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20. První osobní setkání za Bidenova prezidentského mandátu se uskuteční v době rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou, zejména kvůli Tchaj-wanu a vzájemným obchodním vztahům.

Podle mluvčí Bílého domu Karine Jeanové-Pierreové bude předmětem jednání snaha udržet a prohloubit komunikaci obou zemí a rozvoj spolupráce tam, kde se zájmy obou zemí shodují. Zejména v nadnárodních tématech týkajících se celého světa.

(Týdeník FORUM)

Bílý dům setkání připravoval několik týdnů, uvedla agentura AP. Biden ve středu před novináři řekl, že chce s čínským prezidentem mluvit vedle narůstajícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem kvůli Tchaj-wanu rovněž o obchodních praktikách, o vztazích Číny k Rusku a o dalších otázkách.

„Chci, abychom si v rozhovoru ujasnili své vzájemné limity. Budu se snažit pochopit, co on považuje za kritické národní zájmy Číny, a sdělit, jaké jsou kritické zájmy Spojených států. Budu také chtít zjistit, zda si tyto zájmy protiřečí,“ řekl Biden.

Zástupce americké administrativy se dnes podle AP snažil očekávání od americko-čínského summitu mírnit. S vydáním společného prohlášení se podle něj nepočítá. Bidenovi jde podle tohoto zdroje spíše o vytvoření prostoru pro navázání vztahů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články