V Praze leží 28 tisíc nevyužitých dávek vakcíny, kritizuje primátor Hřib. Podle ministerstva neříká pravdu

Vakcína, ilustrační foto (AdobeStock)

Vakcína, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti) leží ve skladech pražských nemocnic 28 tisíc dávek vakcíny Pfizer. Pro potřeby Prahy má být určena jen čtvrtina z celkového počtu. Hřib proto žádá premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zajistil rychlé očkování nebo rozvoz vakcín do ostatních krajů. 

„Apeloval jsem dnes na premiéra, aby zajistil rychlé očkování nebo rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží v pražských státních nemocnicích. Jde o 28 tisíc dávek, jen čtvrtina je určená pro Prahu,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib s tím, že hlavní město nemá na distribuci vakcín společnosti Pfizer vliv. „Řídíme jen rozdělování Moderny a Astra Zenecy,“ dodal. 

Podle dat z oficiálního vládního systému, které pražský primátor zveřejnil, je aktuálně nejvíce neaplikovaných ampulek vakcín Pfizer v Ústřední vojenské nemocnici, konkrétně jde o číslo 2574. Fakultní nemocnice Bulovka má dosud nepoužitých lahviček vakcíny 678, Všeobecná fakultní nemocnice pak 585. Z jedné lahvičky je přitom možné naočkovat až šest lidí.

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (ČTK)

Ministerstvo zdravotnictví tvrzení Hřiba odmítá. Tyto vakcíny přivezl distributor do nemocnic dnes brzo ráno, což by Zdeněk Hřib mohl vědět od svého koordinátora očkování,“ reagoval v úterý resort.

I přes tvrzení ministerstva, že vysoká čísla neaplikovaných vakcín souvisí s úterní zásilkou, bylo už v pondělí v pražských nemocnicích několik tisíc nevyužitých dávek. Podle primátora jich leželo na skladech 15 tisíc. „To je den před plánovaným závozem nepřijatelné,“ vzkázal Hřib.

Pražský primátor navíc ministerstvu zdravotnictví vzkázal, že Praha se státními nemocnice mluví. Průběžně od nich žádáme vakcíny. Bohužel nám je obvykle odmítají vydat. Minulý týden se podařilo díky zásahu národní koordinátorky od nich získat dvě plata ampulek. Pro státní Thomayerovu nemocnici, kde vakcíny chyběly, a pro sociální služby a mobilní týmy,“ doplnil Zdeněk Hřib.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články