V Praze odhalili pamětní desku Filipu Topolovi

(Ondřej Přibyl)

FOTO: Ondřej Přibyl

V Praze v pondělí odhalili pamětní desku k nedožitým 52. narozeninám hudebníka Filipa Topola ze skupiny Psí vojáci. Autorem návrhu je výtvarník Viktor Karlík. Pamětní deska je umístěna v holešovické Antonínské ulici na domě, ve kterém Topol žil. Finanční prostředky na výrobu a osazení pamětní desky se z iniciativy fanoušků Psích vojáků podařilo získat v rámci crowdfundingu, kde bylo vybráno téměř 76 000 korun. Topol zemřel v červnu 2013 ve věku 48 let.

Před domem se dnes shromáždilo více než pět desítek Topolových příznivců. Psí vojáci nám chybí, což dokázal i úspěch sbírky, podotkl dlouholetý manažer skupiny Romek Hanzlík.

Citát Žij ten život na pamětní desce pochází z textu Topolovy písně Prší II.

„Pamětní deska Filipa Topola „Žij ten život“ vychází z jednoho jeho textu a její kompozice z tvarosloví města. Města, jehož obrysy se mohou změnit v linie velké žiletky. Obvyklá žiletka je velmi malá. Má sloužit člověku, může ho však i zranit a také usmrtit. Každý, kdo měl žiletku v ruce, zná pocit možnosti ostře říznout. Filip dokázal být jako žiletka. Na koncertech uměl někdy tak říznout do živého, až se nám tajil dech. Dokázal být ale i nenápadný. A sám. To hlavně, když se uchyloval do soukromí, v posledních letech v Antonínské 8, kde bude tento bronzový reliéf připomínat jeho osobnost. Filip spojil svůj život s Prahou. Město, žiletka, Filip Topol. Žil ten život,“ řekl Viktor Karlík.

Večer se v divadle Archa na památku umělce uskuteční akce s názvem Sbohem a řetěz, na které vystoupí mimo jiné kapely Furt rovně, Květy, Krchoff, Zuby nehty a Už jsme doma. Koncert se koná z iniciativy Romka Hanzlíka, který se společně s Filipovým bratrem Jáchymem Topolem, s Knihovnou Václava Havla, s Davidem Skálou a Janem Hazukou stará o Topolův odkaz.

Jednu z nejdůležitějších osobností českého kulturního života posledních let Filipa Topola připomněl před dvěma lety dokumentární snímek Václava Kučery Takovej barevnej vocas letící komety. Snímek o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace, odkrývá, jak se v jeho životním osudu a postojích odrážela doba před sametovou revolucí i po ní, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc.

Skupina Psí vojáci poprvé veřejně vystoupila v roce 1979 na 9. Pražských jazzových dnech. Bylo jim tehdy pouhých 13 let, přesto se vzápětí stali předmětem zájmu tehdejší Státní bezpečnosti (StB). Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní skupinou, kromě klubových koncertů vystoupili na řadě festivalů v Česku i zahraničí. Jejich písně byly použity ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli. Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Pocházel z umělecké rodiny. Bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol byl dramatik a Filipovým dědečkem byl spisovatel Karel Schulz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]