V Praze se protestovalo proti vládě. Změna je na spadnutí, věří organizátoři

AUTOR: Milion chvilek pro demokracii

Na pražském Václavském náměstí v neděli odpoledne proběhla demonstrace, kterou pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři přímo na akci zveřejnili účtenku v nadživotní velikosti, kde vypsali všechny problémy a kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO). Zahájili také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Odpůrci současné vlády zaplnili horní třetinu náměstí. Podle policistů se jich sešlo zhruba pět tisíc.

„Neuvěřitelně mě vytáčejí všechny ty kauzy a uzurpování moci, obrovská arogance, luxování peněz a bezohlednost vůči všem lidem České republiky,“ vysvětluje důvody demonstrace předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll.

„Děsí mě, že místo nových nadějných osobností roste popularita dalším gaunerům. Děsí mě, jak strašně moc nás Rusko válcuje dezinformacemi. To vše mě víc a víc upevňuje v přesvědčení, že teď jde skutečně o všechno,“ pokračuje Benjamin Roll. „Dokončíme to, co jsme začali na Letné,“ dodal předseda spolku.

Organizátoři na demonstraci zároveň představili plán, jak jednou provždy uzavřít kapitolu současné vlády a otevřít cestu změně. Ta má nastat v říjnových volbách díky kontaktní kampani na podporu demokratických koalic, kterou Milion chvilek v neděli odstartoval.

„Veškeré úsilí posledních let směřuje k tomuto momentu. Všechny demonstrace, besedy, projekty, videa, rozhovory, plakáty a letáky z posledních let mohou právě teď v následujících 109 dnech sehrát klíčovou roli. Roli, která v říjnu přinese první krok ke změně. Krok směrem ke standardní demokratické zemi. Samo to ale nepůjde. Zapojit se musíme všichni. Aspoň na chvilku,“ řekl na demonstraci Benjamin Roll.

Eric Drooker

„Každý, kdo cítil naději na Letné, každý, kdo šel odvážně s kůží na trh a demonstroval v malých obcích, každý, kdo přispěl, byť třeba jen pár korun, na dobrou věc, každý, kdo dosud třeba jen opatrně z povzdálí fandil našim akcím. Každý se musí v následujících třech měsících zapojit, abychom konečně vykročili ke změně,“ doplnil předseda Roll. Lidé se tak mohou jako dobrovolníci zapojit do kontaktní kampaně na podporu demokratických politických stran na webu spolku Milion chvilek pro demokracii.

Nedělní akci na Václavském náměstí svou účastí podpořila také řada známých osobností, mezi nimi například nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková, herečka Tereza Těžká nebo herec a zpěvák Tomáš Klus, který zazpíval píseň z nového politicky laděného alba.

„Po třech a půl letech jsme v cílové rovince. Demonstrace v posledních letech zabránily nejhoršímu, daly novou naději lidem napříč republikou, a teď se dostáváme do finále. Změna je na spadnutí. Ty roky se téměř denně zabývám problémy pana premiéra, ale i tak mě šokovalo, když jsem viděl všechny ty kauzy jednu po druhé, pěkně za sebou. Je to už slušný seznam,“ uvedl k současné situaci místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s Babišem. Podle spolku je premiér ve střetu zájmů a nedodržuje volební sliby. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]