Češi proti Lukašenkovi: Děsí mě bezmoc Bělorusů, jsou vytrvalí, stateční a riskují strašně moc, říká Geislerová

Aňa Geislerová (Alena Spálenská)

Aňa Geislerová | FOTO: Alena Spálenská

Navštívili jsme demonstraci na podporu Svobodného Běloruska a promluvili si jak s vystupujícími proti běloruskému diktátorovi Alexandru Lukašenkovi a jeho represivnímu režimu, tak s účastníky této akce. „Lidé tam přichází o život v boji za svobodu. Jsou strašně vytrvalí, stateční, riskují strašně moc a myslím si, že jakákoli podpora má význam,“ řekla herečka Anna Geislerová.

Vysílání běloruské státní televize. Mladý opoziční novinář Roman Protasevič se v devadesátiminutovém rozhovoru doznává k věcem ve prospěch diktátora Alexandra Lukašenka. „Kritizoval jsem ho, ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ říká roztřeseným hlasem. Na konci rozhovoru se rozpláče. Má modřiny a je zjevné, že ho k výpovědi přinutili mučením v jedné z tamních věznic. Není jasné, jaký bude jeho osud.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Lukašenkův režim tvrdě trestá všechny novináře a aktivisty, kteří kritizují jeho režim. Právě proto se na pražském Staroměstském náměstí shromáždily stovky lidí a obarvily prostor před pódiem červenobílými vlajkami, aby vyjádřily podporu svobodě běloruského lidu. „Chceme dát jasně najevo, že je pro nás Lukašenko nepřítel. Vystupuje proti běloruskému lidu a nebojí se použít ty nejodpornější nástroje,“ vysvětluje jeden z účastníků demonstrace, který má v Bělorusku rodinu. Bojí se o ni.

FREE BELARUS

Život ve strachu musí prožívat všichni ti, kteří se veřejně postavili proti poslednímu diktátorovi v Evropě. Lukašenko na svůj vlastní lid posílal během masivních demonstrací ruské vojenské jednotky OMON. Nepokoje v zemi odstartovaly po zfalšovaných volbách, v nichž oficiálně zvítězila podle nezávislých exit pollů (průzkumů, při nichž jsou dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností – pozn. red.) opoziční politička Svjatlana Cichanouská s osmdesáti procenty hlasů.

Byl to pokřik „Free Belarus“, tedy „Svoboda Bělorusku“, co právě Cichanouskou uvítalo na Staroměstském náměstí, kde v pondělí také vystoupila. „Běloruské demonstrace byly momentem, kdy se psala historie. Byla psaná dvěma pojmy. Na jedné straně bolest všech lidí, kteří byli mučeni, když byly potlačovány demonstrace. Na druhé straně pýcha na toto vzepětí a nový začátek Běloruska. Cítím bolest za lidi, kteří trpí, ale jsem pyšná na ty, kteří přišli a bojují za utlačované. Tato bolest mě nezastaví, protože jenom my dokážeme osvobodit tisíce nevinných lidí,“ prohlásila při projevu.

České osobnosti se postavily proti Lukašenkovu režimu

Na pódium přišly kromě ní podpořit Bělorusko také významné české osobnosti. „Lidé tam přichází o život v boji za svobodu. Jsou strašně vytrvalí, stateční, riskují strašně moc a myslím si, že jakákoli podpora má význam. Chci, aby bylo jasné, že podporuju Bělorusko. V osmašedesátém, když nám tady Rusové najeli, tak jsme měli také podporu z velké části světa a myslím si, že to bylo pro Čechy významné. Chci, aby věděli, že na ně myslíme, že jsme s nimi a že si přejeme, aby to dopadlo dobře,“ řekla pro deník FORUM 24 herečka Aňa Geislerová.

Nejvíce ji na situaci v Bělorusku děsí bezmoc, se kterou je těžké bojovat, byť je Bělorusko kousek od Česka. „Všichni to vidíme a ty informace máme a přesto je tu ta bezmoc, co s tím můžeme udělat. Víme o tom, co lidé Běloruska prožívají, není nám to jedno. Je to důležité a je to podpora vyjádřená obyčejným lidem – ať jsou to dělníci, umělci, politici nebo novináři,“ dodala.

Kromě ní na pódiu zahrál a promluvil zpěvák Tomáš Klus, hovořili herec Jiří Macháček, komička Ester Kočičková nebo senátor Marek Hilšer. Všichni se přidali k podpoře běloruského lidu.

„Běloruský lid usiluje o svobodu, která je základem lidské důstojnosti. Více než před třiceti lety se rozpadl Sovětský svaz – totalitní režim, který potlačoval lidskou svobodu. Padla železná opona a všichni jsme doufali, že přijde svoboda a budeme žít v demokracii. Některým národům se to podařilo, v současné době ale sledujeme drama v Bělorusku, kde diktátorský režim a teroristický prezident bije lidi na ulici a vězní je za to, že chtějí svobodně projevit svůj názor. K tomu přece nemůžeme být lhostejní – a proto jsme tady,“ shrnul účel demonstrace aktivista Benjamin Roll ze spolku Milion chvilek pro demokracii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]