V Praze se situace dramaticky zhoršuje, v Česku se už rychle šíří mutace delta

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | FOTO: Vláda ČR

Pražští hygienici ve čtvrtek varovali, že se v hlavním městě zastavil trend klesajícího počtu nových případů nákazy koronavirem a čísla naopak začala zvolna stoupat. Apelují proto na občany, aby dodržovali platná opatření, nechali se naočkovat a případně se pravidelně testovali. Riziko kvůli vysoké mobilitě lidí spatřují rovněž v zavlečení některé z mutací. Praha je nyní nejhorším regionem z hlediska vývoje nákazy.

V posledních třech týdnech má Hygienická stanice hlavního města Prahy hlášeno osm potvrzených variant koronaviru, v jednom případě se jednalo o variantu gama (dříve brazilskou), sedm dalších onemocnění bylo způsobeno variantou delta (dříve indickou), konstatoval mluvčí Zbyněk Boublík. V dalších sedmi případech se dosud čeká na potvrzení či vyvrácení, že jde o některou z mutací, přičemž v jednom případě je podezření na variantu delta. Proč v Praze dochází k opětovnému nárůstu počtu případů, není zatím zcela jasné. „Jednou z možností je zvýšený pohyb lidí v hlavním městě, tedy velká mobilita obyvatelstva, uvedl mluvčí.

Ruský prezident Vladimir Putin (Profimedia)

Na zhoršující se trend v Praze upozorňovali i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek s tím, že reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se v Praze odhaduje na asi 1,22. Jak dále uvádějí Novinky.cz, Praha je nyní nejhorším regionem ČR. V půlce června měla metropole 12 potvrzených případů za poslední týden na 100 tisíc obyvatel, nyní jde podle středečních dat o 17 případů. V absolutních číslech v porovnání s minulými měsíci zatím nejde o nic dramatického – denně jde o desítky odhalených případů nákazy – odborníci však opakovaně radí situaci nepodcenit. Varianta delta se snáze šíří a méně před ní chrání první dávka vakcíny.

Čeští odborníci se shodují, že země nemá šanci se vyhnout novým mutacím covidu-19, z nichž největším strašákem, který řádí v Británii a například i v Izraeli, je mutace delta – indická varianta viru. Už nyní jsme na téměř stovce případů, které byly potvrzeny. „Do pátku jsme měli potvrzenou variantu delta na 33 vzorcích, ale přes víkend jich výrazně přibylo, dohromady na 99 vzorků sekvenací potvrzených na variantu delta. Navíc nejsou všechny vzorky spojené s cestovní anamnézou,“ řekl v ČT Michal Kolář, vedoucí oddělení genomiky a bioinformatiky v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Delta, která podle anglického úřadu veřejného zdraví zvyšuje riziko hospitalizace více než 2,5násobně ve srovnání s nákazou britskou variantou, tedy alfou, přišla do Česka zjevně dřív, než se očekávalo. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]