V Praze se staví památníky SS, vykládal Zeman v Lidicích. Nedávno chtěl sám vlasovce uctít v Moskvě

Miloš Zeman (facebook)

Miloš Zeman | FOTO: facebook

Jako každý rok, i letos se konala pietní vzpomínka na tragickou událost českých dějin – vypálení obce Lidice nacisty ze msty za smrt Reinharda Heydricha. K lidickému památníku přijel 10. června i prezident Zeman, spolu s dalšími ústavními činiteli. Oficiální projevy se tentokrát nepronášely. Zato mimo kamery se Miloš Zeman pustil do nehorázných výkladů o údajných pražských stavitelích pomníků esesákům, kterými krmil pamětníky a pozůstalé po obětech lidické tragédie.

V letošním roce se tradiční pietní shromáždění konalo – poprvé od roku 1945 – bez účasti veřejnosti, jen za přítomnosti politiků, poslední přeživší lidické ženy a pozůstalých, lidických dětí. Veřejný proslov nepronesl nikdo, ani Miloš Zeman. Poté, co podepřen dvěma strážci došel k věnci a urovnal na něm stuhy, se nechal dovést k lavičce, kde se usadil k neformální debatě.

Podle některých účastníků rozmluvy s pozůstalými mimo jiné prohlásil: „Skláníme se před oběťmi nacismu, a v Praze se staví památníky jednotkám SS.“

Tím samozřejmě narážel na památník vojákům Ruské osvobozenecké armády (ROA), který v pražské městské části Řeporyje nechalo postavit tamní zastupitelstvo pod vedením starosty Pavla Novotného (ODS). Svědkem těchto Zemanových slov byl například nejen publicista Karel Vrána ze zpravodajské redakce České televize, ale také místopředseda hnutí Trikolóra v Ústeckém kraji Zdeněk Pešek, který si – zjevně oním výrokem potěšen – citát ve formě obrázku umístil na svůj facebookový profil.

FB Zdeňka Peška, Trikolóra Ústecký kraj

A dočkal se mnoha reakcí názorových spřízněnců. „Jak je možné, že u nás podpora nacismu není trestná?“ rozhořčuje se například jedna diskutérka. Inu, to ona samozřejmě trestná je, jak se například konečně nedávno mohlo na vlastní kůži přesvědčit nakladatelství Naše vojsko, když mu policie přišla zabavit nejnovější obchodní počin, kalendář s portréty nacistických pohlavárů a zločinců. Jen si pod tou podporou nacismu všichni naštěstí nepředstavují to, co výrazně a ostudně proruský prezident republiky nebo funkcionáři „nicnežnárodoveckého“ hnutí Václava Klause mladšího. Šíření pravdivých a komunismem nepřekroucených informací o novodobé historii a událostech druhé světové války, ani projevy úcty ke všem padlým osvoboditelům k propagaci nacismu vážně nepatří.

Funkcionář ústecké Trikolóry nicméně rozzlobené občance dožadující se trestů pro pražské zastupitele „moudře“ odpovídá: „Je trestná, nicméně Hřib a společnost přišli s názorem, že nás osvobodili vlasovci a jsou hrdinové s památníkem v Řeporyjích…“ Frustrovaná občanka, kterou prý beznaděj v této věci „úplně ničí“, nechápe, jak je možné, když u nás žije tolik „chytrých, vzdělaných a morálních lidí“, tak že nemají šanci to změnit.

No ještě že tak. Chytré, morální a vzdělané lidi by to taky samozřejmě ani nenapadlo. A naštěstí to u nás nemají šanci změnit ani ti nemorální a ne tak chytří. Dokonce ani prezident. Jediné, co může, je našeptávat mimo kamery do uší pozůstalým po obětech lidické tragédie ostudné jedovaté lži. A spoléhat na to, že všichni už zapomněli, že to byl on sám, kdo hodlal ještě nedávno, před čtyřmi lety, uctít památku vlasovců. Dokonce při oslavách v Moskvě.

Pro ruské vysílání Českého rozhlasu tenkrát v ruštině pronesl: „Má účast na akcích v Moskvě bude na památku všech sovětských občanů včetně vojáků takzvané Osvobozenecké armády. Naprosto s vámi souhlasím, že už nebyli pod německým velením… To máte jako v lidském životě. Vykonáte špatné skutky, což Vlasov nepochybně vykonal, ale na závěr svého života uděláte jednu dobrou věc. Vlasovovi vojáci byli také Rusové.“

Jako by si hlava státu poměrně dost neviděla do úst. Jednou jsou vlasovci podle Zemana osvoboditelé, kteří v době Pražského povstání nepodléhali německému velení (což je fakt) a zaslouží si úctu, podruhé jsou to podle téhož Zemana esesáci, kteří si žádnou vzpomínku nezaslouží. Počíná si tak úmyslně, protože (bohužel právem) věří, že jeho minulé postoje už skoro všichni zapomněli, a tak prostě říká, co se mu právě hodí? Nebo už je na tom tak, že skutečně neví, co mluví? Jedno je ale jisté – hanbou našeho národa nejsou ti, kteří postavili památník vlasovcům padlým při osvobozování Prahy. Je to úplně někdo jiný. Ten, který bezostyšně lže a pomlouvá pod vlajkou s heslem „Pravda vítězí“, a ti, kterým se to líbí.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]