V Praze sedí socha „skřeta“ Putina u kohoutku s plynem. Nahradila maršála Koněva

Socha Putina v podobě skřeta instalovaná 5. 12. 2022 v Praze (Dárek pro Putina / se souhlasem)

Socha Putina v podobě skřeta instalovaná 5. 12. 2022 v Praze | FOTO: Dárek pro Putina / se souhlasem

Socha sovětského maršála Koněva zmizela z náměstí Interbrigády v městské části Praha 6 za velikých protestů komunistů, proruských aktivistů, ruského velvyslance a prezidenta Miloše Zemana v dubnu 2020. Její místo zůstalo prázdné. Až doteď. Dnes její místo zaujala skulptura o něco menší, zato výmluvnější. Představuje ruského diktátora Vladimira Putina v podobě skřeta utahujícího kohout plynovodu. Po měsíci bude socha vydražena. Výtěžek z prodeje půjde na Ukrajinu.

Skupina Dárek pro Putina, která je iniciátorem projektu, k tomu na svém twitteru uvedla: „Na Prahu 6, na místo, kde stál kdysi Koněv, tak tam jsme dopoledne instalovali novou sochu. Je to skřet s tváří Putina, který zavírá kohout. Proč? Aby si všichni připomněli, že za energetickou krizi může on,“ napsala na sociální síti skupina Dárek pro Putina, která je iniciátorem projektu. Zároveň tím podle svých slov chce dát názorně najevo, že i my můžeme zavřít kohout, vysvětlil spoluautor projektu Martin Ondráček. A to konkrétně ruské ambasádě. Skupina totiž iniciovala i petici, ve které občané požadují odstřižení budov v majetku Ruské federace od přívodu plynu, tepla i elektřiny.

„Už několik týdnů čelí ukrajinská města a vesnice bezprecedentním raketovým útokům ze strany Ruska. Terčem jsou především elektrárny, teplárny a vodárny. Tato nová fáze války přináší katastrofické, a navíc každodenní dopady na životy civilního obyvatelstva. Bez energií a vody se ocitají nejen byty, školy a školky, obchody a výrobní závody, ale také například nemocnice. Rusko se evidentně rozhodlo zlomit Ukrajinu tmou a mrazem. Z hlediska vyššího principu mravního žádáme příslušné státní a soukromé distributory energií, aby dali ruským diplomatům v Praze ochutnat jejich vlastní medicínu. Žádáme odpojení všech budov v majetku Ruské federace od plynu, vody a elektrické energie,“ píše se v úvodu petice.

Nová socha, která zaujala prázdné místo po bronzovém Koněvovi, je zřejmě v životní velikosti, měří 157 centimetrů. Putin v podobě skřeta sedí na plynovodu. Pravou ruku má nad hlavou, zatímco levou utahuje kohoutek, zavírá přívod plynu. To má symbolicky znázorňovat vydírání Evropské unie zastavením dodávek z Ruska.

Na podstavci je červenou barvou vyvedený nápis „Zbraně pro Ukrajinu.cz“. Socha, která půjde později do aukce, představuje rovněž dar z našeho hlavního města ke Dni ozbrojených sil Ukrajiny, který se slaví 6. prosince, připomněli iniciátoři.

()

Jak uvedla redakce portálu Pražská drbna, výmluvná skulptura vznikla na mezinárodním sympoziu kovářů na Helfštýně a vytvořil ji amatérský sochař a kovář Daniel Dostál. „Jsme připraveni na to, že když někdo přijde a přemaluje to, poleje nebo dodělá, tak nás to netrápí. S tím se počítá. Když vám někdo urve zrcátko u auta, protože je prostě debil, tak podobně bychom vnímali lidi s nižší inteligencí, kteří by to chtěli poškodit, to prostě patří k životu,“ odpověděl na dotaz, zda nemá obavy z poškození díla.

Na počátku roku 2023, tedy asi po měsíci vystavení, by měl nevšední artefakt jít do veřejné dražby. Za utržené peníze se nakoupí zbraně pro ukrajinské bojovníky vzdorující ruské agresi a terorismu. Dalibor Dědek z iniciativy Zbraně pro Ukrajinu doufá, že částka, za kterou socha změní majitele, bude šestimístná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články