V Praze začala výstava Body The Exhibition, kde se se ukazují konzervovaná těla mrtvých Číňanů, jejich původ je nejistý. Zahájení výstavy provázel protest odpůrců, který zdokumentoval i náš fotograf. Přišlo několik desítek lidí. Dostavili se podle mediální koordinátorky iniciativy Lidská práva bez hranic Kateřiny Kudláčkové i organizátoři výstavy, kteří se zajímají o to, zda mají protestující povolení.

V čem je problém? Jak iniciativa sama uvádí na svém Facebooku, „informace o původu těl na výstavě Body se různí. Na internetových stránkách propagujících výstavu se uvádí, že těla pocházejí od dobrovolných dárců, ale není zmíněno, jak byl získán jejich souhlas k vystavení těl ani zda byli dárci zpraveni o jejich komerčním využití. Není etické obohacovat se finančně na mrtvolách, zvláště pokud dárci nebyli s tímto faktem obeznámeni. Doteď nebyly předloženy dokumenty dokládající souhlas dárců, ani zda byli zpraveni o komerčním využití svého daru.

Pořadatelé výstavy nezmiňují společnost, která je majitelem výstavy. Vyzdvihují pouze to, že výstava byla dovezena do ČR z Las Vegas. Na základě dostupných informací lze zjistit, že v daném městě plastinovaná těla vystavuje společnost Premier Exhibitions, Inc., se sídlem v Atlantě. Ta na internetových stránkách (www.premierexhibitions.com) uvádí, že vystavovaná těla pocházejí z Číny a byla použita poté, co se k mrtvým tělům nikdo nepřihlásil. Nejednalo by se tedy o dárce, což vyvrací tvrzení o dobrovolných dárcích.“

Problémů je celá řada. Existuje podezření, že těla nebyla získána legálními prostředky. „Rezoluce Evropského parlamentu (PE581.440v01-00) z roku 2016 uvádí, že se soustavně objevují důvěryhodné zprávy o systematickém odběru orgánů z vězňů svědomí bez jejich souhlasu, a to z následovníků Falun Gongu, Ujgurů, Tibeťanů a křesťanů. Těla vězňů, kteří byli předmětem těchto odběrů, mohla být následně prodána ke zpracování pro výstavy těl.“

Pořadatelé by měli doložit, že těla byla poskytnuta ke komerčnímu vystavování s jasným souhlasem zemřelých. Jinak je pořádání takové výstavy přinejmenším neetické.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora