V předvolební debatě lídrů sněmovních stran, kterou odvysílala ČT, byl nejpřesvědčivějším šéf ODS Petr Fiala. Vystoupení premiéra Babiše budilo údiv. Kromě tradičního neodpovídání na otázky například zakazoval moderátorce, aby vyslovovala jméno Agrofert, byl viditelně nervózní nejen při probírání dotací, ale především v závěru, kdy opět mluvil napůl slovensky a po vzoru Petra Fialy vyzval občany, aby šli k volbám a „ukázali, kdo tady teda má podporu,“ řekl Babiš se zjevnou narážkou na masivní demonstrace proti němu, Zemanovi a Benešové.

Cenu za uzemnění soupeře by v tomto pořadu získal šéf ČSSD Jan Hamáček. Tomio Okamura pronesl, že republiku ohrožují teroristé a jako důkaz uvedl zátarasy na vánočních trzích v Praze, které měly návštěvníky ochránit před případným útokem. Na to Hamáček reagoval takto: „Kdyby se tu objevil nějaký pan Balda, kterému jste vymyli mozek a málem vykolejil dva vlaky. Tak proto jsme je tam dali.” Za to si ministr vnitra vysloužil mohutný potlesk.

Velmi kvalitní vystoupení měli lídři Výborný, Rakušan i Pospíšil. Ivan Bartoš se věnoval především tématům okolo kybernetiky. Nejvěcnější odpovědi, které byly oceňovány delším potleskem, měl však Petr Fiala. Řekl například, že vláda nebojuje za malé zemědělce, bojuje za zájmy Agrofertu. Smích publika vyvolal v této souvislosti výsledek anketní otázky na téma, zda by EU i nadále měla podporovat dotacemi velké ziskové podniky. Jediná strana, která byla pro, je ANO. Všechny ostatní byly proti.

Podle očekávání byl v této věci Babiš značně neklidný. Vyřkl také naprosto neuvěřitelnou větu, o jejíž zopakování ho moderátorka debaty Světlana Witowská znovu požádala. Obvinil ji totiž, že prý je její otázka lživá. Dále se jí také pokusil zakázat vyslovovat slovo Agrofert: „Já bych vás taky požádal, abyste nemluvila o mojí bývalé firmě. Tak o ní nemluvte.“

Tak jako vždy Babiš vykřikoval, kdykoliv se mu zachtělo. Jeho nejvážnějším zásahem do debaty bylo, když několikrát vykřikoval, že společnost Seznam je v daňovém ráji a v ČR nic neodvádí. Babiš v té věci vědomě lhal a záměrně šířil fake news. Seznam opakovaně upozorňuje, že je od počátku českou firmou a Babiš to samozřejmě ví. „V posledních několika týdnech se spekulovalo o původu Seznam.cz. Znovu opakujeme, že jsme 100% českou firmu, která odvádí daně v České republice. v letech 2010 – 2017 jsme na daních a povinných odvodech zaplatili 3,3 miliardy korun. A co by se za ně dalo pořídit?“ stojí v jednom z tweetů společnosti.

Zajímavá byla otázka největší aktuální hrozby pro ČR. Jen Fiala a Pospíšil řekli, že mezi bezpečnostní rizika patří Rusko a Čína. Babiš jen opakoval, že žádné riziko nehrozí.

V samotném závěru debaty Babiš ukázal, že demonstrace sleduje a opravdu se bojí prohry ve víkendových volbách. „Přijďte k volbám ukázat, kdo má tedy v této zemi podporu,“ řekl obviněný premiér.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora