V Přerově připomněli Babišovi Čapí hnízdo, ve Zlíně zase syna. Tím se ale voličům nepochlubí

Občané protestující na Babišově zmrzlinové kampani ve Zlíně (Aneta Maléřová/ se svolením autorky)

Občané protestující na Babišově zmrzlinové kampani ve Zlíně | FOTO: Aneta Maléřová/ se svolením autorky

Předvolební kampaň premiéra Andreje Babiše je v plném proudu. V roli nejhodnějšího zmrzlináře objíždí celou republiku a na sociální sítě vytrvale sype jednu rozjásanou fotku za druhou. S babičkami, s dětičkami i pejsky. S transparenty, které si pro něj jeho kritici dnes výmluvně nachystali v Přerově, se ovšem nevyfotí. Stejně jako se nepochlubí, jak byl uvítán v pátek ve Zlíně. Pssst, nic takového se v Babišově dokonalém PR světě neděje, to nesmí existovat. A dokonce se musí dělat, že dnes není 21. srpna, 53 let ode dne, kdy do naší země vtrhla okupační vojska Varšavské smlouvy. To se Andreji Babišovi nehodí. Důležité jsou volební hlasy. A zmrzlina.

Zdá se, jako by tady vedle sebe pluly dva paralelní vesmíry. Jeden barvotiskový, bezproblémový a nekonečně veselý, do něhož můžeme nahlížet oknem premiérových sociálních sítí. Svět ANOfert, ve kterém jej všichni milují, covid necovid jej líbají a objímají, zdvíhají k němu potomky, aby se hřáli v jeho záři, a všichni vespolek dychtí po knihách, které prý, soudě podle názvu, mohou jacísi tajemní „oni“ zakázat, a po zmrzlině zadarmo. V tom ráji není mráčku. „Všude jsme točili zmrzku a já podepisoval knížku. Všude fronty,“ vyvolává Babiš na svém facebooku či twitteru v záplavě fotek s nadšenými fanoušky.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Občas sem ale proniknou signály z úplně jiného vesmíru, z toho, kde se lidi také zlobí či přímo protestují. Nebo prostě jen nemají rádi, když je někdo lidově řečeno „oblbuje“. Tyhle vlny pak přinesou zprávy například v podobě dotazu jedné očité svědkyně: „Jaké fronty? V Litoměřicích žádná fronta na Vás nebyla.“ Nebo v podobě rovněž přímého svědectví pana Libora Uhlíka z propagandistických zmrzlinových orgií v severočeském Úštěku: „Lidé na fotografii jsou zaměstnanci Městského úřadu Úštěk. (…) Byl tam velmi krátce, zájem byl minimální, proto brzo odjel. Kromě úředníků se tam objevilo několik důchodců a starších lidí. Členů jeho štábu, ochranky, policistů v civilu a schovaných uniformovaných v průjezdu bylo skoro víc.“

V dokonalém ANOvesmíru tak panovala nerušená idylka jistě i v pátek ve Zlíně. A žádná skupina právem rozhořčených občanů tam nejmocnějšímu zmrzlináři v zemi nemilé uvítání určitě nepřipravila. V tom našem, reálném, nenakašírovaném světě se jej ovšem dočkal. A pořádného. „U nás ve Zlíně na náměstí Míru bude dnes trestně stíhaný tunelář a udavač Babiš lhát a předstírat zájem o problémy našich rodičů a prarodičů. A já mu jdu pěkně od plic říct, ať táhne o dům dál, páč Baťa by ho hnal! A pevně věřím, že nebudu sám,“ napsal na svou facebookovou stránku písničkář a občanský aktivista Ziggy Horváth.

A nemýlil se. Skupina občanů, která se k němu přidala, dala jasně najevo, že už mají plné zuby premiérova bezostyšného lhaní, nestydaté propagandy, jeho nebetyčného střetu zájmů i toho, jak katastrofálně si počíná jeho vláda. Svůj názor vyjádřili například nápisem „Udavači StB, stydíme se za tebe“ nebo „Bureši, Zlín si nekoupíš“. Zmrzlinu nechtěli. Místo toho si s premiérem chtěli promluvit. Natvrdo, ale slušně se mu pokoušeli sdělit, co jim vadí. Babiš jim ovšem – se žvýkačkou v ústech – řekl jen: „Odejděte.“ V připomínce kauzy zavlečení Andreje Babiše juniora na Krym se ozvaly také výkřiky „Pozdravuje vás syn!“ Někdo z příznivců se dožadoval ochranky. Asi aby vyvedla lidi, kteří „si dovolují“ kritizovat.

FORUM 24 (archiv)

A ani v Přerově to dnes nedopadlo úplně tak, jak by si Babiš představoval, a všemi fotkami, které tam vznikly, se na facebooku určitě chlubit nebude. Skupina odpůrců totiž dorazila i tentokrát. Jenom s tím rozdílem, že teď už je policie přímo ke stánku, kde premiér za hradbou ochranky podepisoval údajně svoji knihu, nepustila. Nastoupili policisté v reflexních vestách a protestující odtlačili do větší vzdálenosti. Z toho plyne poučení: kdo nechválí, ale kritizuje, nejenže nesmí s předsedou vlády mluvit, ale nesmí se k němu ani přiblížit.

Zpod transparentu s nápisem „Všetci kradnú, iba ja čerpám“, odkazujícím na Babišův kolosální střet zájmů v čerpání dotací, se ozývala i výzva: „Andreji Babiši, buď chlap a předstup před soud!“ Protestující tak dávali najevo, že se jim nelíbí neúměrné protahování kauzy Čapí hnízdo a fakt, že se Babiš, jakkoli stále hlásá svou nevinu, nechce – v případě, že by nevinný skutečně byl – očistit před soudem.

S protestním transparentem se ve skupině občanů dostavil i Vladimír Hučín, disident, protikomunistický odbojář, bývalý pracovník tajných služeb a nakonec (dnes již soudně očištěný) politický vězeň. Když se před Babišovým stánkem pokoušel diskutovat s jeho příznivci a coby politický vězeň se jim představil, premiérova fanynka důchodového věku odvětila: „Jen se nepo*erte.“

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Lidem nespokojeným s tím, jak to tu Babiš vede, se také „kupodivu“ nelíbilo, že předseda vlády pořádá svůj „veselý“ předvolební mítink právě 21. srpna, v den výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do naší země, po němž následovala dlouhá léta sovětské okupace. Myslí si, že slušný premiér by neměl prohlašovat „Kdo to byl, nevím, lidi říkali, že přišli Rusáci“, jak se na toto téma vyjádřil před třemi lety. Také si myslí, že řádný předseda vlády by si dnešního dne měl tuto neblahou událost s občany připomínat, vystoupit s patřičným projevem v televizi, vzdát úctu obětem… Ten náš se místo toho od ucha k uchu kření do objektivů a točí zmrzlinu.

Autorka je řadovou členkou TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]