V prezidentské anketě mezi Piráty zvítězil Petr Pavel před Danuší Nerudovou a Markem Hilšerem

Prezidentský kandidát Petr Pavel (ČTK / Vondrouš Roman)

Prezidentský kandidát Petr Pavel | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

V anketě vládních Pirátů k prezidentské volbě uspěli nejvíce bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel se 37 procenty hlasů a někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se 30 procenty hlasů. V hlasování, které mělo vyjádřit, koho zvažují členové Pirátů příští týden volit, skončil třetí senátor Marek Hilšer s patnáctiprocentní podporou. Oficiálně strana nepodporuje žádného z kandidátů, uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš v tiskové zprávě.

Anketu zahájili Piráti na stranickém fóru začátkem prosince, zapojilo se do ní 468 členů strany. „Prezidentská volba je nadstranická a přímá, jako Piráti nyní žádného kandidáta oficiálně nepodporujeme. Obdobně jako v roce 2018 chceme ale ukázat, jakým způsobem o nové hlavě státu smýšlejí naši členové a členky,“ vysvětlil smysl ankety Bartoš.

Andrej Babiš u soudu (Profiemdia)

Za vhodného kandidáta pro Piráty označil někoho, kdo do prezidentské funkce vloží důstojnost, jakou si ČR zaslouží. Měl by spojovat společnost, ctít ústavu a zákony, respektovat odlišné názory či povzbuzovat občany v náročných časech. „Nehledejme ale ideální modlu, taková neexistuje. Každý člověk má své chyby, podstatné ale je, jak se k nim dokáže postavit a poučit se,“ uvedl Bartoš. Vybídl k účasti ve volbách.

Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) loni v říjnu oznámila, že do voleb nevyšle svého kandidáta a před prvním kolem se nevysloví pro jediného uchazeče. Za osobnosti vhodné do funkce prezidenta označila senátora Pavla Fischera, Nerudovou a Pavla. Vládní hnutí STAN podle mluvčí Sáry Beránkové podporuje demokratické, nepopulistické občanské kandidáty. „Respektujeme, že tito kandidáti si řekli primárně o podporu občanů, nikoliv politických stran,“ řekla dříve Beránková ČTK.

Kandidátem opozičního ANO je jeho předseda a bývalý premiér Andrej Babiš, SPD nasadila do voleb poslance Jaroslava Baštu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články