V prezidentských volbách vznikla podle průzkumu koalice voličů ANO, SPD a KSČM

(ČTK)

FOTO: ČTK

V prezidentské volbě se podle průzkumu průběžných preferencí pro Českou televizi vytvořila jakási voličská koalice prosazující Miloše Zemana. Jedná se o „koalici“ ANO, komunistů a Okamurovy SPD.

Naopak u voličů ČSSD by Zeman těsně prohrál (nebo v rámci chybovosti průzkumů můžeme mluvit přinejmenším o rozpolcenosti těchto voličů), o voličích Pirátů a středopravých parlamentních stran ani nemluvě. U nich Zeman nemá šanci.

Voličskému chování odpovídají i vzájemné sympatie představitelů politických stran, stejně jako jejich vzájemné vztahy s prezidentem Zemanem. Duo Zemana s Babišem (ANO) netřeba představovat. Snad si ještě všichni pamatujeme, jak Zeman zneužil k „marketingové“ kampani děti z Klokánků, když s nimi jel na Čapí hnízdo, aby se tím pokusil přehlušit všechny Babišovy lži i pravděpodobný podvod v tomto případu vyšetřovaném jak českými orgány činnými v trestním řízení, tak i Evropským úřadem pro boj proti podvodům.

Zeman také společně s Babišem předstírá, že skvělé výsledky hospodaření končící vlády byly zásluhou Babiše, a nikoli především peněz z Evropské unie, levných půjček (v důsledku momentální fáze hospodářského cyklu a umělých zásahů ze strany České národní banky), propadu vládních investic či rostoucí české ekonomiky a „ždímání“ i nejmenších živnostníků za cenu likvidace mnohých z nich. Zeman dokonce Babiše navrhl na Nobelovu cenu za ekonomii.

Nyní Zeman rezignoval na vyjednávání o sestavování vlády. Za všech okolností prý jmenuje při obou pokusech svého „kamaráda“ Babiše. Ale spojenectví z rozumu mezi Babišem a Zemanem má dlouhou historii.

Obdobně Tomio Okamura se jel poradit za Milošem Zemanem, zda má kandidovat na prezidenta. Původně kandidaturu zvažoval, ale po setkání v Lánech od ní ustoupil. Zeman se přitom už předtím nechal slyšet, že by mu Okamura zbytečně sebral cenné hlasy a sám by tím nic nezískal.

Blízký vztah je rovněž mezi Babišovou stranou ANO a Okamurovou SPD. Už po parlamentních volbách v roce 2013 se nechala tehdejší první místopředsedkyně ANO Věra Jourová slyšet, že má ANO s panem Okamurou a jeho stranou (což byl tehdy ještě Úsvit) mnoho společného. Obdobně se před letošními volbami vyslovil první místopředseda vlády za ANO Richard Brabec. SPD je po letošních volbách ochotná jít s ANO jedině do standardní vlády, jak informoval po jednání s ní Babiš.

Komunisté původně přišli s požadavky, na základě kterých by byli ochotni podpořit menšinovou vládu ANO. Nyní již předseda KSČM Vojtěch Filip říká (např. pro Českou televizi), že se jeho strana zachová konstruktivně a v případě potřeby Babišovu menšinovou vládu nějakým způsobem podpoří. Komunistům by tedy dokonce nevadil ani přímo Babiš (se svým lhaním v případu zjevného, vysoce pravděpodobného podvodu s Čapím hnízdem a tak dále) ve funkci premiéra.

Na stranu ANO se při hlasování o předsedovi sněmovny chtějí přiklonit kromě komunistů a SPD také Piráti a ČSSD. V případě hlasování o vládě však tedy vzniká jasná koalice. SPD chce vládu s ANO, komunisté jsou ochotni podpořit i menšinovou vládu ANO.

Jak ukázal průzkum pro Českou televizi, uvedené tři strany tvoří, přinejmenším v prezidentských volbách, voličskou koalici. Miloš Zeman by u voličů těchto stran vyhrál dokonce už v prvním kole volby.

Nevznikne tedy vláda na bázi spolupráce těchto tří stran s odkazem na vůli voličů?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]