Při vyšetřování otravy Bečvy čeká policie na posudky znalců

Hasiči Olomouc

Uhynulé ryby z Bečvy, ilustrační snímek | FOTO: Hasiči Olomouc

V případě vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy kyanidem kriminalisté stále čekají na výsledky znaleckých posudků. Doba na jejich vypracování odpovídá podle nich množství zkoumaného materiálu. Policie už dříve uvedla, že lze počítat s několika týdny, sdělila dnes na dotaz ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Kyanidy řeku otrávily 20. září. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který nedlouho po havárii vyjádřil víru, že viník bude znám během hodin, nedávno vyzval k urychlenému vyšetření věci.

Policie se zabývá také úterním incidentem, kdy do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka (ANO) se látka do Bečvy dostala z téhož vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. „Policisté událost prověřují. Na místě byly odebrány vzorky vody, ze kterých zjistíme, zda skutečně šlo o znečištění, či nikoli,“ uvedla dnes mluvčí.

archiv

Vzorky z vody odebrali v úterý z řeky hasiči a inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Čeká se, až je vyhodnotí laboratoře. „Zatím nevíme, jestli látka byla, nebo nebyla jedovatá. Nevíme, zdali bylo znečištění organické, či anorganické. Pravda je ta, že úhyn ryb detekován nebyl,“ řekl dnes ČTK Stržínek.

Město v úterý zveřejnilo výzvu, v níž důrazně nedoporučuje vstup do řeky Bečvy. Radnice apelovala na lidi, aby v řece nekoupali ani zvířata a od mostu do Juřinky dál po toku z řeky neodebírali vodu. „Dokud nebudeme mít výsledky testů, tak to stále platí,“ uvedl dnes starosta.

Ministr Brabec v úterý na twitteru vyzval orgány činné v trestním řízení, aby úterní i zářijovou kontaminaci řeky co nejrychleji vyšetřily. „Šetření této události probíhá v souladu s trestním řádem za dohledu dozorujícího státního zástupce a žádné veřejné výzvy ani vyjádření nemohou šetření urychlit,“ reagovala Javorková. O výsledku vyšetřování bude podle ní policie veřejnost informovat.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Otravou Bečvy by se měla v pátek na návrh lidovců zabývat poslanecká sněmovna. Vedoucí programu Toxické látky a odpady ekologické organizace Arnika Jindřich Petrlík nedávno vyjádřil názor, že pokud viník ještě není policii znám, bude těžké jej hledat, pokud Česká inspekce životního prostředí a policie nemají indicie z už odebraných vzorků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner