V příštích týdnech se zvýší intenzita bojů na Ukrajině, tvrdí američtí experti

Ozbrojené síly Ukrajiny (ilustrační foto) (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ozbrojené síly Ukrajiny (ilustrační foto) | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Intenzita bojů na Ukrajině se v posledních dnech snížila kvůli špatnému počasí. Je ale pravděpodobné, že se v příštích několika týdnech opět zvýší, jakmile dále klesnou teploty a půda na frontě zmrzne. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Ukrajinské a ruské zprávy z kritických oblastí fronty na východě a jihu Ukrajiny, včetně Svatova, Bachmutu či Vuhledaru, naznačují, že vojenské operace na obou stranách jsou v současné době komplikovány silným deštěm a následným velkým množstvím bahna.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

„Je pravděpodobné, že půdě bude trvat několik dní stálých mrazivých teplot, než ztuhne, což znamená, že terénní podmínky pravděpodobně umožní zvýšení intenzity operací na celé Ukrajině až o víkendu 3. až 4. prosince a v následujícím týdnu,“ uvedl ISW.

Není jasné, zda některá ze stran na tuto dobu aktivně plánuje velké ofenzivní operace, zdůrazňují američtí experti. Meteorologické faktory, které takovým operacím nyní brání, se ale podle nich začnou v každém případě vytrácet.

Ruští představitelé pokračují v úsilí o deportaci dětí do Ruska pod záminkou programů zdravotní rehabilitace a adopce, tvrdí ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině ISW. Centrum ukrajinského odporu 26. listopadu oznámilo, že ruská okupační správa v Luhanské oblasti provedla lékařské prohlídky 15 tisíc dětí ve věku od dvou do 17 let a zjistila, že 70 procent z nich potřebuje speciální lékařskou péči, která vyžaduje jejich odvoz do Ruska na léčbu.

Centrum odporu uvedlo, že záměrem ruských představitelů je těmito programy nucených deportací nalákat rodiny dětí do Ruska, aby si vyzvedly své děti poté, co děti podstoupí léčbu, a v té chvíli podle odhadu Centra odporu ruští představitelé zabrání těmto rodinám v návratu domů na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články