Konec sčítání. V prvním kole prezidentské volby zvítězil Petr Pavel o více než dvacet tisíc hlasů

Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb. | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Po sečtení všech okrsků je jasné, že v prvním kole prezidentské volby zvítězil generál Petr Pavel o necelého půl procenta. Na výsledku se podepsala i vysoká účast, která přesáhla 68 %.

„Do druhého kola bych si přál Danuši Nerudovou, protože pak by měli občané jasno, že v čele státu nebude stát populista,“ prohlásil na tiskové konferenci vítěz prvního kola Petr Pavel, který očekává, že ve druhém kole voleb se bude rozhodovat o tom, zda Česko zůstane na prozápadním a prodemokratickém kurzu posledních 30 let. Od svého soupeře, kterým bude bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), očekává v nadcházející kampani fauly. Vlastní kampaň však armádní generál ve výslužbě měnit nehodlá.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Babiš přitom dlouho během sčítání vedl, ale závěrečný finiš, když se do výsledků promítly volby ve velkých městech, patřil generálu Pavlovi, který získal hlas od 1 975 056 voličů, což mu vyneslo celkových 35,40 %. Babiše porazil o 22 843 hlasů. Šéf ANO dostal hlasy od 1 952 213 a zaznamenal volební výsledek 34,99 %.

Generála Petra Pavla ihned po vyhlášení neoficiálních výsledků podpořili i další výrazní kandidáti, kteří v prvním kole neuspěli: Danuše Nerudová, jíž patřila třetí příčka, i Pavel Fischer, který skončil čtvrtý.

„Stojíme na začátku nového příběhu, na jehož konci je zlo jménem Andrej Babiš, nezapomeňte na to, že by chtěl vlastnit celou republiku,“ uvedla Danuše Nerudová na tiskové konferenci, na které pogratulovala demokratickému vítězi a oznámila, že spolu prodiskutují možnosti vzájemné spolupráce.

Na další tiskové konferenci po oznámení předběžných výsledků prezidentské volby oznámil Pavel Fischer, že veškerá podpora v druhém kole patří generálu Petru Pavlovi.

„Je potřeba spojit síly,“ prohlásil Fischer. Česká republika rozhoduje o své budoucnosti. „Jsem přesvědčen, že Andrej Babiš není budoucností naší republiky,“ řekl senátor Pavel Fischer a vyzval k podpoře Petra Pavla ve druhém kole voleb. Podle něj je potřeba spojit síly proti bývalému premiérovi, rozhoduje se totiž o tom, aby Česko bylo v dobrých rukou, Fischer za ně nepovažuje ty Babišovy.

Další neúspěšný prezidentský kandidát Karel Diviš podpořil do druhého kola prezidentských voleb Petra Pavla. Vyzval proto své voliče, aby za dva týdny šli k volbám a hlasovali proti Babišovi. Vlastní výsledek v prvním kole voleb, kdy se s podílem hlasů 1,35 % umístil sedmý, označil za zklamání.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hlasuje v prvním kole prezidentských voleb. (ČTK / Hájek Ondřej)

Petr Pavel poznamenal, že se „ukazuje, že lidé aktivně vyslyšeli volání po tom, aby se aktivně zapojili, pokud si nechtějí dále stěžovat na to, co je trápí“.

K podpoře Petra Pavla ve druhém kole prezidentských voleb vyzval i premiér České republiky Petr Fiala (ODS). „Je před námi 14 dní další kampaně, bude to nelehký souboj mezi hodnotami. Na jedné straně budou populismus, lži a příklon k Rusku, na druhé demokracie, respekt k ústavě a jasná prozápadní orientace. Budu podporovat ty druhé hodnoty, a proto vyzývám všechny, aby ve druhém kole podpořili Petra Pavla,“ vyzval občany premiér.

O výsledcích prvního kola prezidentských voleb v České republice dnes podrobně informovaly všechny hlavní světové agentury. Agentura Reuters si všímá malého rozdílu mezi kandidáty na prvních dvou místech, Andrejem Babišem a Petrem Pavlem. Generála ve výslužbě Petra Pavla agentura Reuters označuje za silně prozápadního. Jak uvádí, Pavel podporuje další vojenskou pomoc Ukrajině i přijetí eura. Babiš, který v ČR vybudoval chemické, zemědělské a mediální impérium, jež je nyní ve svěřenských fondech, by byl „menší změnou, protože sdílí Zemanovy vřelé vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, jenž vede se svými partnery z EU spory ohledně právního státu“. Babiš se rovněž vyslovil proti větší české vojenské pomoci pro Ukrajinu. Současná česká vláda přitom patří mezi nejoddanější stoupence Kyjeva na Západě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články