V Radě ČT to vře. Její členové podali trestní oznámení na předsedu Matochu

Předseda Rady České televize Pavel Matocha (Profimedia)

Předseda Rady České televize Pavel Matocha | FOTO: Profimedia

Radní České televize Zdeněk Šarapatka a René Kühn podali trestní oznámení na předsedu Pavla Matochu. Vadí jim způsob výběru právní kanceláře, která má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka. Předseda Rady ČT prý o ničem neví.

„Dnes jsme s kolegou radním Reném Kühnem podali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze oznámení o podezření ze spáchání přečinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přečinu porušení povinností při správě cizího majetku a přečinu podvodu Pavlem Matochou, předsedou Rady ČT,“ prozradil v úterý deníku FORUM 24 radní Šarapatka.

„Oznámení podáváme ve snaze zajistit ochranu majetku České televize, resp. majetku vás, televizních koncesionářů. Pana Matochu jsem na letošním zasedání Rady 23. června výslovně upozornil, že postupuje v rozporu s právními předpisy, avšak on bez jakékoliv relevantní argumentace upozornění bagatelizoval,“ vysvětluje Šarapatka.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Radní upozorňují na podezřelé jednání předsedy Rady České televize Matochy v souvislosti s výběrem a okolnostmi volby advokátní kanceláře REX LAW pro přípravu právní analýzy. „Máme za to, že se pan Matocha mohl svým jednáním dopustit přečinu podvodu dle ust. § 209 odst. 1 trestního zákoníku, a to minimálně ve stadiu pokusu,“ pokračuje radní Šarapatka s tím, že takového přečinu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. „V uvedených souvislostech jsme požádali o neprodlené zahájení úkonů trestního řízení a vyrozumění o učiněných opatřeních,“ uzavřel radní veřejnoprávní televize.

Podle Reného Kühna je posouzení možného střetu zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka nepochybně zásadní záležitostí, která vyplynula z atmosféry a událostí kolem Rady ČT a managementu České televize. „Já si myslím, že je v podstatě dobře, když se posoudí tento údajný střet zájmů. Je to celkem v pořádku. Měla by jej ale dělat nějaká nezpochybnitelná právní autorita,“ vysvětluje.

Tomáš Měcháček (Roman Black Černý)

Podle Kühna bylo výběrové řízení na advokátní kancelář zpackané. „Vedením Rady ČT byly zařazeny firmy, které podle mého názoru absolutně nesplňují aspekt nezpochybnitelné právní autority. Ale co je daleko horší, proces výběru neproběhl řádně a v pořádku. O tom jsem naprosto přesvědčený,“ prozradil deníku FORUM 24 Kühn.

Trestní oznámení jej podle jeho slov netěší. „Nejsem z toho šťastný, ale v podstatě nemáme jinou možnost. „Je to de facto výsledkem přístupu předsedy Rady ČT Pavla Matochy, který na všechny naše námitky, snahy o zařazení tohoto bodu na program jednání, žádosti o kontrolu hlasování nereagoval. Toto je pouze výsledkem jeho arogantního přístupu a elementární neschopnosti,“ uvedl Kühn. „Kdo jiný by měl být tím etalonem procedurální korektnosti a naprosté čistoty než radní samotní? V takto důležité věci nesmí být ani náznak stínu pochybnosti,“ doplnil.

Samotný předseda Rady České televize Pavel Matocha údajně o žádném trestním oznámení na jeho osobu informaci nemá. „O tom nic nevím,“ napsal Matocha na dotaz deníku FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články