V Radě ČTK bude sedět muž, který si v bulvárním deníku vymýšlel zprávy

David Soukup se Zdeňkem Troškou (ANO Praha 3)

David Soukup se Zdeňkem Troškou | FOTO: ANO Praha 3

Do Rady ČTK byl zvolen David Soukup nominovaný hnutím ANO. Tento muž se proslavil svým angažmá v bulvárním deníku Super. V roce 2001 publikoval texty, v nichž tvrdil, že se nachází v Kábulu, hlavním městě Afghánistánu. Jenže na místě vůbec nebyl. Věc připomněl pořad Newsroom.

Až do svého kábulského hotelu slyším střelbu z těžkých zbraní vládnoucího hnutí Taliban, které ostřeluje letiště Bagram, vzdálené asi patnáct kilometrů od afghánského hlavního města. (…) Nejen já, ale i ostatní novináři v kábulském hotelu posloucháme denně informace, že úder Spojených států má přijít každou chvíli. Zatím však Taliban povolává do zbraně další a další tisíce mužů všech věkových kategorií a roztáčí válečnickou hysterii,” psal v článku Poblíž Kábulu to vře David Soukup 7. 10. 2001. Vyšlo to v deníku Super.

Redaktor popisoval dění přímo z místa, jenže tam novináři v té době vůbec nesměli. Velmi rychle se na dezinformace přišlo a Soukup věc poté omlouval takto: “V Kábulu jsem samozřejmě nebyl, tam se nedostane nikdo. Já jsem to nepsal, ale telefonoval do redakce,” tvrdil.

Někdejší novinář však článků o Afghánistánu publikoval hned několik zpráv. Věc se řešila i proto, že jeho “reportáže” citovala ve svém vysílání TV Nova.

Soukup je zastupitel ANO na Praze 3 a obdržel v tajné volbě 93 hlasů. Nyní bude například spolu s Petrem Žantovským dohlížet na Českou tiskovou kancelář.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]