V Rakousku došlo ke kybernetickému útoku na IT systémy ministerstva zahraničí. Problém byl rozpoznán velmi rychle a technická protiopatření byla zahájena okamžitě, uvedly ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra.
„Vzhledem k závažnosti a povaze útoku se předpokládá, že za ním stojí státní aktér. Dobu trvání aktuálně nelze odhadnout,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Peter Guschelbauer. Web ministerstva https://www.bmeia.gv.at/ není zasažen, pouze interní počítačové systémy. Ministerstvo z taktických důvodů v současné době neposkytuje technické podrobnosti o útoku a následných problémech.
Na základě zákona o bezpečnosti sítí a informačních systémů byl zřízen koordinační výbor, všechny příslušné státní agentury jsou již aktivní.
„Přes všechna intenzivní bezpečnostní opatření neexistuje stoprocentní ochrana proti kybernetickým útokům. Státní ochranné mechanismy, které jsou k tomu určeny, jsou aktivní na všech úrovních.“
Jak uvádí web Wiener Zeitung, „mezinárodní útoky hackerů nejsou neobvyklé. V nedávné minulosti byly terčem takových útoků také veřejné instituce a společnosti v některých evropských zemích. Podle odborníků je někdy umožňuje nedbalost – pokud se stejná hesla používají například pro několik služeb nebo pro nešifrované služby. Citlivé počítačové sítě jsou však často nedostatečně chráněny“.
V mnoha případech – jako nyní i v případě ministerstva zahraničí – postižené státy podezřívají zahraniční tajné služby nebo „státní činitele“. Často se uvádí Rusko a Čína. Kromě kybernetických útoků se před volbami také objevují důležité falešné zprávy a názorové kampaně. I tady je Rusko vždy mezi podezřelými.“
V září před volbami strana ÖVP (Rakouská lidová strana) oznámila, že vedení strany bylo terčem „velmi cíleného útoku hackerů“. Od 27. července do konce srpna hackeři prý převedli 1,3 terabytů dat. V tomto případě byla data přenesena na francouzský server.
„V předchozím roce se internetové stránky parlamentu a různých ministerstev v Rakousku staly oběťmi tzv. DDoS útoků (‚Distribuované odmítnutí služby). Webové stránky nebo programy jsou v takovém případě zahlceny tolika požadavky, že služby nakonec selžou. Již v červenci 2011 byly domovské stránky stran SPÖ (sociální demokraté) a FPÖ (Svobodní) napadeny hackery. Logo skupiny hackerů „Anonymous“ bylo místo úvodní stránky viditelné několik hodin.
Pokud jde o podezřelé „státní aktéry“, Rakousko má s Ruskem dobré vztahy, především kvůli energetické politice. Zvláštní náklonnost ovšem projevuje Kreml ke krajní pravici, jako je FPÖ. Rakousko je kvůli své poloze považováno za epicentrum ruských špionážních aktivit.