V Rakousku došlo ke kybernetickému útoku na ministerstvo zahraničí

Archiv F24

Ilustrační fotografie | FOTO: Archiv F24

V Rakousku došlo ke kybernetickému útoku na IT systémy ministerstva zahraničí. Problém byl rozpoznán velmi rychle a technická protiopatření byla zahájena okamžitě, uvedly ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra.

„Vzhledem k závažnosti a povaze útoku se předpokládá, že za ním stojí státní aktér. Dobu trvání aktuálně nelze odhadnout,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Peter Guschelbauer. Web ministerstva https://www.bmeia.gv.at/ není zasažen, pouze interní počítačové systémy. Ministerstvo z taktických důvodů v současné době neposkytuje technické podrobnosti o útoku a následných problémech.

Na základě zákona o bezpečnosti sítí a informačních systémů byl zřízen koordinační výbor, všechny příslušné státní agentury jsou již aktivní.

„Přes všechna intenzivní bezpečnostní opatření neexistuje stoprocentní ochrana proti kybernetickým útokům. Státní ochranné mechanismy, které jsou k tomu určeny, jsou aktivní na všech úrovních.“

Jak uvádí web Wiener Zeitung, „mezinárodní útoky hackerů nejsou neobvyklé. V nedávné minulosti byly terčem takových útoků také veřejné instituce a společnosti v některých evropských zemích. Podle odborníků je někdy umožňuje nedbalost – pokud se stejná hesla používají například pro několik služeb nebo pro nešifrované služby. Citlivé počítačové sítě jsou však často nedostatečně chráněny“.

V mnoha případech – jako nyní i v případě ministerstva zahraničí – postižené státy podezřívají zahraniční tajné služby nebo „státní činitele“. Často se uvádí Rusko a Čína. Kromě kybernetických útoků se před volbami také objevují důležité falešné zprávy a názorové kampaně. I tady je Rusko vždy mezi podezřelými.“

V září před volbami strana ÖVP (Rakouská lidová strana) oznámila, že vedení strany bylo terčem „velmi cíleného útoku hackerů“. Od 27. července do konce srpna hackeři prý převedli 1,3 terabytů dat. V tomto případě byla data přenesena na francouzský server.

„V předchozím roce se internetové stránky parlamentu a různých ministerstev v Rakousku staly oběťmi tzv. DDoS útoků (‚Distribuované odmítnutí služby). Webové stránky nebo programy jsou v takovém případě zahlceny tolika požadavky, že služby nakonec selžou. Již v červenci 2011 byly domovské stránky stran SPÖ (sociální demokraté) a FPÖ (Svobodní) napadeny hackery. Logo skupiny hackerů „Anonymous“ bylo místo úvodní stránky viditelné několik hodin.

Pokud jde o podezřelé „státní aktéry“, Rakousko má s Ruskem dobré vztahy, především kvůli energetické politice. Zvláštní náklonnost ovšem projevuje Kreml ke krajní pravici, jako je FPÖ. Rakousko je kvůli své poloze považováno za epicentrum ruských špionážních aktivit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner