Hnutí Přísaha Roberta Šlachty více než politické hnutí připomíná uměle „vystajlovanou“ policejní partaj. Avšak množství bývalých policistů, kteří loajálně stojí v tomto hnutí za jeho šéfem, o něm neposkytuje věrohodný obrázek. Existují totiž i jiní expolicisté, kteří na někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nemají nejlepší vzpomínky. Svědectví Šlachtova náměstka Ivana Černíka, který s chaotickým ředitelem seděl šest let v jedné kanceláři, nebo bývalého policisty Milana Mikeše, který odkrýval ruskou mafii pod taktovkou Semjona Mogileviče, nasvědčují tomu, že Šlachtu považují za křiváka, který podle nich nemá v politice co dělat. V srpnové reportáži na to upozornil Reportér magazín.
Mnoho lidí se o svých zkušenostech s Robertem Šlachtou podělit nechce. Mají strach. A tak hovoří jen v náznacích a krátce. Jedním z nich je i někdejší Šlachtův náměstek Ivan Černík, který z ÚOOZ odešel v roce 2014. Dostal totiž krátce před důchodem nabídku dělat šéfa bezpečnosti ve Státní tiskárně cenin. „Nechci si zadělat ve šťastném seniorském věku, kdy se nejraději starám o svou zahrádku, na problémy,“ říká Černík v magazínu Reportér. Podle jeho slov je dost možné, že by Šlachta mohl potenciálně usednout v příští vládě do křesla ministra vnitra. A to je jeden z důvodů, proč Černík nechce poskytnout obsáhlejší rozhovor.
Ne všichni ale mají strach otevřeně o „vyvoleném muži“ hovořit. „Robert Šlachta je sebestředný egoista milující světla kamer. Udělá cokoliv, jen aby se o něm psalo, ještě lépe, aby byl v televizi. Potřebuje obdiv, potřebuje kolem sebe bezmezně loajální lidi. Kdo má jen trochu jiný názor než vůdce, je nepřítel,“ uvedl v měsíčníku bývalý detektiv ÚOOZ Milan Mikeš.
Setkání s Babišem před zásahem
Ten popsal i to, jak se po letech se šéfem hnutí Přísaha náhodně setkal v restauraci v Nových Butovicích. On i Šlachta měli ze setkání podle Mikešových slov radost, tak si dali pivo, u kterého seděli až do zavíračky. „Během toho mi Robert řekl, že asi dva týdny před zásahem na Úřadu vlády v roce 2013 se sešel s Andrejem Babišem na jeho žádost. Ten mu údajně předal nějaké materiály o zločinném spolčení na Úřadu vlády, za které komusi zaplatil 80 tisíc korun. Robert to chtěl sepsat, ale Babiš odmítl, že musí být v tajnosti,“ svěřil se Mikeš s tím, co mu říkal Šlachta.
Na další domluvené pivo ale Šlachta už nedorazil. „Skoro dělal, že se neznáme. Říkal mi topkaři. Asi podle toho, jak se vyjadřuji o politické situaci v Česku na sociálních sítích. Robert lže o vztahu s Babišem. Já to vím a on ví, že to vím. Nemůžu to ale nijak dokázat. Mě prostě vytáčí to jeho lhaní. Ta arogance a tupost. Nemyslím, že by pro Babiše dělal úmyslně. Prostě mu to sežral. Shodil vládu a žere mu vše dál. Nikdy nepřizná, že se plete. Na to je moc ješitný,“ dodává Mikeš nakonec.
Robert Šlachta magazínu Reportér popřel, že by se s Mikešem vůbec setkal. „Ten člověk na ÚOOZ v té době už nebyl a nikdy jsem se s nikým nesešel a s tím vaším člověkem nemluvil. Vaše zdroje stojí za velké h…. Mějte se,“ uvedl bývalý policista. Mikeš byl ze Šlachtovy reakce v šoku. „Jen mě utvrdil v tom, že nehorázně lže, a tentokrát jsem si jistý, že vědomě. Díval jsem se do diáře. S Robertem jsem se sešel 19. července 2017 – to bylo náhodou, prvně v té restauraci v Nových Butovicích. Pak jsme se viděli ještě dvakrát,“ reagoval Mikeš na Šlachtovu odpověď a ve svém telefonu našel SMS zprávy z roku 2018, které dokládají, že o setkání se svým bývalým kolegou už tehdy mluvil s jednou novinářkou z Českého rozhlasu.
Novoroční přání od „přítele“
Podobnou zkušenost, která ukazuje pravou tvář Roberta Šlachty, má i výše zmíněný exnáměstek ÚOOZ Ivan Černík. Reakce Šlachty na jeho odchod z ÚOOZ a na nové angažmá ve Státní tiskárně cenin byla přesně taková, jakou byste neočekávali od přítele, jemuž šest let kryjete záda. Šlachta Černíka nejdříve „proklel“, přisoudil mu roli zrádce a pak na přelomu let 2015 a 2016 přišlo Černíkovi novoroční přání z ÚOOZ, ve kterému stálo: „Ahoj, bývalý kamaráde… ať tě brzy vyhodí.“ Podepsán Šlachta. Ten to ale adresátovi přání údajně okomentoval tak, že to myslel z legrace.
Černík se později dozvěděl, proč musel funkci v polovině roku 2017 ve Státní tiskárně cenin opustit. Šlachta mu podle jeho slov „mazal schody“, kde mohl. Dozvěděl se to od svého kontaktu na centrále ANO a Agrofertu: „Tak jsem teď mluvil se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a on říkal: ‚Ten Černík, to není dobrej policajt. Šlachta o něm nemluvil hezky.‘“ Zakladatel Přísahy na dotaz, zda poslal Černíkovi zmíněné novoroční přání a zda mu znepříjemnil práci v tiskárně odpověděl: „Ne.“
Ačkoliv Černík nechce poskytnout žádný veřejný rozhovor na téma hnutí Přísaha a zkušenosti se Šlachtou, i v něm občas „bouchnou saze“ a některé věci okomentuje na svém facebookovém účtu. „V roce 2013 lidé uvěřili jednomu žvanilovi, který rozdával koblihy. Teď věří druhému egoistovi, asociálovi a lháři v jednom. Kdyby nebylo Nagyové, nemá o čem mluvit. Divím se, že se ho na to média stále ptají,“ uvedl Černík letos v jedné diskuzi pod příspěvkem o Šlachtovi a jeho Přísaze. U jiného příspěvku, kde byl bývalý šéf ÚOOZ vyfocený ve své nadživotní velikosti, jeho kolega napsal stroze: „Narcis.“
Nová „vévéčka“
Hnutí Přísaha, které stojí a padá na marketingově vytvořeném obrázku „hrdinného policisty Roberta Šlachty“, může pro někoho působit přitažlivě. Řada členů hnutí věří, že je společnost skutečně třeba změnit a policejní osazenstvo hnutí dodává lidem pocit naděje. Je to však falešná naděje. Podle autora citované reportáže připomíná Přísaha projekt strany Věci veřejné. Zatímco „véčka“ Radka Johna a Víta Bárty sloužila v roce 2010 k dorovnání upadající popularity ODS, v tomto případě to vypadá na to, že jde o pomocnou berličku Andreje Babiše, který oproti minulým volbám ztrácí dominanci.
„Celkově jde totiž o to, že buď vyhrají dvě doposud opoziční koalice, nebo zbytek víceméně zastřešený pod ANO. A Přísaha, jak se mi svěřil jeden z insiderů tohoto hnutí, by zamířila – pokud se do parlamentu dostane – pod společný deštník Andreje Babiše,“ uvedl ve svém textu v Reportér magazínu novinář Jaroslav Kmenta.