Prezident své porušování Ústavy rád prezentuje jako její tvůrčí výklad. Přitom ještě jako předseda ČSSD v devadesátých letech „školil“ prezidenta Václava Havla, jak se má chovat při jmenování ministrů. Tehdy ovšem Miloš Zeman potřeboval, aby v čase opoziční smlouvy byl základní zákon České republiky na jeho straně.

Nyní se Zeman cítí jako všemocný politik, který si může dělat, co se mu zlíbí. Přitom v roce 1998 třeba i v debatě s Josefem Luxem na TV Nova, mluvil zcela opačně, než nyní. „Vycházím z článku 68 Ústavy a Ústava platí pro každého,“ vyprávěl v televizním studiu bez jakýchkoliv pochybností (Zemanova slova začínají ve videu v čase 48:48).

„Tento článek jasně říká, že prezident jmenuje na návrh ministerského předsedy členy vlády. Já samozřejmě rád sdělím panu prezidentovi svoje personální představy, nicméně pro mě bude rozhodující usnesení sociální demokracie,“ vyprávěl tehdejší šéf sociální demokracie, jako by tehdejšímu prezidentovi Havlovi vzkazoval, že ho jeho názor nezajímá.

Miloš Zeman se Ústavou oháněl, kdy mohl. „Když tedy cituji tento článek 68, tak z něho jednoznačně vyplývá, že tady se nemůžeme ptát, kdo se komu líbí a kdo se komu nelíbí,“ pravil nynější prezident ČR. „Pokud jde o jakési personální veto, já se domnívám, že by bylo v rozporu s citovaným článkem 68,“ dodal Zeman.

Stačilo 21 let a změna stran a najednou se současný prezident na Ústavu dívá úplně jinou optikou. Nyní ji bere jako cáry papíru, které si nezaslouží jeho pozornost a už vůbec ne její dodržování.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora