V ruském Brjansku hoří ropný sklad. Požáru měly předcházet výbuchy

V ruském Brjansku vypukl velký požár (Profimedia)

V ruském Brjansku vypukl velký požár | FOTO: Profimedia

Mohutný požár vypukl v noci na pondělí v ropném skladu v ruském městě Brjansk. Informovaly o tom ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace. Podle ruských médií hoří dva objekty. Sklad paliv společnosti Transněfť Brjansk-Družba a nádrž s naftou místní vojenské jednotky. Příčiny nejsou jasné. V Kurské oblasti, která rovněž sousedí s Ukrajinou, protiletecká obrana sestřelila dva ukrajinské drony, tvrdí tamní gubernátor Roman Starovojtov. Vše se podle něj obešlo bez obětí a dalších škod. Toto tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Na sociálních sítích se objevily informace, že požárům v Brjansku podle místních obyvatel předcházely výbuchy, poničena podle oficiálně nepotvrzených informací byla také železnice i s vlakem, údajně přepravujícím vojenskou techniku a munici ruským vojskům na Ukrajině.

Brjansk se nachází asi 380 kilometrů jihozápadně od ruské metropole Moskvy. Je administrativním centrem Brjanské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. Samo město leží asi 155 kilometrů od hranic. Zatím ale není jasné, jestli požár, který stále nebyl uhašen, přímo souvisí s válkou na Ukrajině. Tu Rusko zahájilo v únoru vpádem na ukrajinské území.

Počátkem tohoto měsíce Rusko obvinilo Ukrajinu, že způsobila požár v ropném skladu ve městě Belgorod. Podle ruské verze událostí zaútočily na místo dva ukrajinské vrtulníky.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov obvinění později popřel. Ukrajinská ministerstva zahraničí a obrany ruské tvrzení před tím nepotvrdila ani nevyvrátila.

()

Požárů vojenských zařízení v Rusku poslední dobou přibylo. Nejméně sedm mrtvých si 21. dubna vyžádal požár ve výzkumném ústavu ministerstva obrany v ruském městě Tver. Ústav podle médií pracoval také na vývoji raket Iskander nasazených proti Ukrajině.

Rusové podle Kyjeva ostřelovali pět železničních stanic

Ruské síly ostřelovaly v pondělí ráno pět železničních stanic v západní a centrální části Ukrajiny. Na sociální síti Telegram o tom informoval šéf železniční společnosti Ukrzaliznycja Oleksandr Kamyšyn, podle něhož si útoky zřejmě vyžádaly zatím neupřesněný počet zraněných.

„Ruské jednotky pokračují v systematickém ničení železniční infrastruktury. Dnes ráno se během hodiny dostalo pod palbu pět železničních stanic v centrální a západní Ukrajině,“ napsal Kamyšyn. „Jsou tam zranění, zjišťujeme podrobnosti,“ dodal.

Kvůli těmto útokům muselo být zastaveno přinejmenším 16 osobních vlaků. Na jak dlouho, zatím není jasné, sdělil rovněž Kamyšyn.

Velitel vojenské správy Rovenské oblasti Vitalij Koval rovněž na telegramu informoval o dvou ruských raketových úderech na železniční infrastrukturu v oblasti. Žádné oběti nejsou podle něj hlášené.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]