V ruském městě úřady odstranily pamětní desku polských obětí Stalina. Fakta se nehodí

Pamětní desky v městě Tver připomínaly Stalinovy oběti. Už nepřipomínají. (repro: rferl.org)

Pamětní desky v městě Tver připomínaly Stalinovy oběti. Už nepřipomínají. | FOTO: repro: rferl.org

Současný ruský režim je velmi citlivý na to, když se někomu v zahraničí nelíbí pomníky jeho někdejších maršálů. V Rusku to ale došlo tak daleko, že už se tam odstraňují připomínky obětí řádění sovětské moci.

Historická budova na Sovětské ulici v městě Tver byla kdysi regionálním ředitelstvím NKVD a to od roku 1938 do 1954. V suterénu bylo umístěno vězení pro nepřátele sovětského režimu. Podle dokumentů objevených historiky a podle očitých svědků zde bylo v roce 1940 zabito několik tisíc polských důstojníků. Šlo o součást toho, co je dnes známo jako Katyňský masakr, tedy zavraždění asi 22 000 Poláků po okupaci země nacistickým Německem z jedné strany a komunistickým Sovětským svazem z té druhé.

Každý rok 30. října přijížděla polská delegace, aby na budovu umístila květiny. Jejich místo bylo pod dvěma plaketami, které byly na fasádu umístěny v roce 1991. Nápisy na nich připomínaly, jaká zločinná instituce tam sídlila a také ty, kteří zemřeli v suterénu. Odhaduje se, že šlo o 6000 zastřelených Poláků a také o příslušníky dalších národností. Byli oběťmi řádění, které se stalo známým jako Stalinův velký teror.

Dva dny před letošním ceremoniálem však úřady v Tveru nařídily sundání plaket. Rektorka univerzity Lesja Čičanovskaja dostala dopis od státního zastupitelství, které uvedlo, že v archivech chybějí klíčové dokumenty týkající se původu plaket. Nápisy na nich prý nejsou „založeny na zdokumentovaných faktech“.

Problém bude ovšem spíše v tom, že na faktech naopak založeny jsou, což se putinovské mocenské klice nehodí  při jejím falšování historie.

Kreml teď přešel do ideologického protiútoku. Zatímco dříve o paktu Molotov-Ribbentrop raději mlčel, dnes tuto dohodu o neútočení a dokonce spolupráci na rozdělení vlivu mezi SSSR a nacistickým Německem vydává za pozitivní čin. Mluví se o zločinech kde koho, jenom ne o těch Stalinových. Jenže když někdo lže o své minulosti, jak bychom mu mohli něco věřit  v přítomnosti?

(Zdroj: rferl.org)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]