V Rusku byla žena pokutována za pouhý úmysl demonstrovat. Postupuje to rychle

repro: Znak.com

Julija Galjaminová | FOTO: repro: Znak.com

Moskevský soud v Taganském okrese udělil pokutu 200 000 rublů za pouhý úmysl účastnit se demonstrace na podporu novináře Ilji Azara. Potrestána byla Julija Galjaminová, městská zastupitelka.

Pro web Znak.com o události mluvil právník Michail Birjukov: „Tohle přesahuje všechny meze! Jakmile se (Julija Galjaminová) přiblížila k budově ministerstva vnitra, byla okamžitě zatčena. Policejní zprávy dokonce uvedly, že Galjaminová se pouze přiblížila k budově velitelství a držela prostředky vizuální agitace. Policie nepíše ani to, co bylo napsáno na plakátu, protože ho vůbec neviděli, Galjaminová neměla čas jej rozvinout.“ Birjukov dodává, že se proti rozhodnutí odvolá u Městského soudu v Moskvě.

Tisková služba taganského okresního soudu uvedla, že Galjaminová byla shledána vinnou správním deliktem stanoveným v článku 20, odstavec 8 („Opakované narušení veřejného pořádku organizátorem pořádáním setkání, shromáždění, demonstrace, průvodu nebo držením hlídky“).

Julija Galjaminová byla zadržena již 29. května v blízkosti budovy policejního ředitelství v Moskvě. Ve stejný den byli zadrženi Sergej Cukasov, Jelena Rusakovová a Kirill Gončarov. Důvodem demonstrace bylo, že 26. května byl zadržen a zatčen Ilja Azarovov, novinář listu Novaja gazeta. Ten šel na demonstraci na podporu zatčeného zakladatele hnutí Policejní ombudsman Vladimira Voroncova.

Sebrat někoho předem, to je technika, kterou známe i z dob komunistického režimu u nás. Kdykoli se blížil nějaký veřejný protest, což se v posledních dvou letech vlády jedné strany stávalo, sebrala policie preventivně různé disidenty, aby se na akci nemohli vydat. Trestat za pouhý úmysl protestovat je skutečně už vyšší level. Policii a soudům není nic po tom, co si myslíte nebo co je napsané na nějakém transparentu, který ani nerozvinete. Důvody takové represe jsou ale jasné. Současná moc v Kremlu, která teď zápasí s krachující ekonomikou, se jakéhokoli protestu bojí. Je to mlácení kolem sebe ve slepé uličce, ale nic jiného už mocným ani nezbývá. Přece se nepřiznají, že za krach státu mohou oni, a neodejdou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner