V Rusku chtějí vymyslet neprůstřelného vojáka. Doplní ho umělou inteligencí

Ilustrační foto. (Pixabay/ParallelVision)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/ParallelVision

V Rusku pracují na vytvoření pomůcky pro vojáky, která by se jistě líbila i těm nejodvážnějším. Jde o vytvoření nejlehčí neprůstřelné vesty na světě, která dokáže zachránit člověka před kulkou jinak schopnou poškodit i lehká obrněná vozidla.

Koncem ledna oznámila ruská státní korporace Rostech podrobnosti o bojovém vybavení, které má nahradit předchozí model vybavení „Ratnik-2“ a změnit průběh války na bojišti.

Eric Drooker

Jak uvedl šéf Rostechu Sergej Chemezov, oděv „Sotnik“ (neboli „Centurion“) bude lehký jako pírko a automaticky se přizpůsobí jakémukoliv typu těla vojáka. Jeho ochrana je nastavena tak, aby překonala vlastnostmi všechny dnes existující druhy neprůstřelných vest. „Sotnik“ by měl být schopen ochránit před výstřelem kulky, která by jinak byla schopna proniknout stěnou lehkého obrněného vozidla, až do vzdálenosti dvou kilometrů. Voják by měl takový zásah přežít.

Co má být tím zázračným materiálem, který by měl přinést tak jedinečnou ochranu? Mělo by to být nové ruské polyetylenové vlákno.

„Oděv neomezí pohyb a umožní vám vzít si i zátěž navíc, aby bylo možné plnit zvláštní bojové úkoly,“ uvedla státní korporace.

V budoucnu bude „Centurion“ schopen nejen zastavit kulku letící rychlostí až 670 metrů za sekundu, ale také ztlumit šokový úder, který může způsobit vážné poškození vnitřních orgánů i bez narušení ochranné vrstvy. „Očekáváme, že takového efektu dosáhneme použitím speciálních komponentů tlumících nárazy,“ tvrdí tisková služba podniku.

Jak řekl loni v listopadu ředitel zbrojního komplexu Rostech Bechan Ozdojev, „Centurion“ bude lehčí, ergonomičtější, spolehlivější a technologicky vyspělejší než předchozí vybavení „Ratnik 2“. Ozdojev také uvádí, že zařízení může mít i robotické doplňky a prvky umělé inteligence.

Existuje také možnost využití aktivního titanového exoskeletu s minielektromotory. Specialisté z korporace Rostech právě pracují na zdrojích energie, které by nový exoskeleton potřeboval.

(Zdroj: Russia Beyond.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]