Je zvláštní, když se někde přijímá zákon, který nařizuje, jak se má chápat historie. Bylo to zvláštní i u nás, když jsme přijímali zákon, že se prezident Beneš zasloužil o stát. Tam ovšem nehrozí žádné sankce, když někdo bude tvrdit opak nebo ty zásluhy zpochybňovat. V Rusku ale takový zákon chystají a pro některé lidi by to mohlo mít smutné důsledky.
Rossijskaja Gazeta píše: „V Rusku se navrhuje zakázat veřejnou identifikaci role Sovětského svazu a nacistického Německa ve druhé světové válce. Takový návrh zákona byl předložen Státní dumě v rámci plnění pokynů prezidenta. Autory iniciativy jsou Elena Jampolská, vedoucí výboru Státní dumy pro kulturu, Alexandr Žukov, první místopředseda Státní dumy, a senátor Alexej Puškov. Tabu se vztahuje jak na veřejné projevy a publikace v médiích, tak na umělecká díla apod. Návrh se vztahuje i na oblast internetu.
Podle iniciativy nelze ztotožnit cíle, rozhodnutí a činy sovětského a nacistického vedení. Totéž platí pro příslušníky ozbrojených sil. Bude také zaveden zákaz ‚popírání rozhodující role sovětského lidu při porážce nacistického Německa a humanitární mise SSSR při osvobozování evropských zemí‘.
Jak vysvětlila Jampolská, Vladimir Putin vydal příslušný pokyn po zasedání prezidentské rady pro kulturu a umění, které se konalo 27. října 2020. V projevu na této akci vyzval, aby byla chráněna pravda o vítězství a aby ‚proti pokusům překrucovat historii stála fakta‘.
Poslankyně upozornila, že návrh zákona byl předložen v předvečer Dne vítězství, jehož památka je podle jejího přesvědčení pro většinu Rusů posvátná. To platí zejména nyní, kdy podle Jampolské na různých místech zaznívají z úst převážně polských, ukrajinských a pobaltských expertů ‚drzé a nepodložené spekulace‘…
Jampolská však poznamenala, že o konkrétních situacích, skutečnostech a dokumentech lze a je třeba diskutovat. ‚Jen nezapomeňte, že Sovětský svaz, ruský lid byl hlavním bojovníkem proti všeobecnému zlu nacismu. To je globální vektor,‘ řekla vedoucí výboru.
Prezident Ruské federace V. V. Putin konkrétně poznamenal: ‚Jsme hrdí na generaci vítězů, ctíme jejich činy a naše paměť není jen poctou hrdinné minulosti – slouží naší budoucnosti, inspiruje nás, posiluje naši jednotu. Musíme chránit pravdu o Vítězství, jinak co řekneme našim dětem, když se lži rozšíří po světě jako nákaza? Proti faktům musíme postavit nestoudné lži, pokusy o překrucování historie… Taková práce je naší povinností jako vítězné země a naší odpovědností před budoucími generacemi.‘
Poslední kapkou pro rozhodnutí Jampolské připravit projekt osobně byly dvě knihy populárního amerického bloggera, které byly přeloženy a vydány ve značném nákladu v Rusku. Tvrdily zejména, že Poláci zažili mnoho utrpení, nejprve ze strany nacistů a poté ze strany sovětských vojáků. Podle Jampolské se ona sama cítila uražená. Připomněla, že na území Polska ztratila sovětská armáda asi 600 tisíc lidí – cena za to, ‚aby Polsko vůbec zůstalo na mapě světa‘. ‚Nelze nezodpovědně paušalizovat a ztotožňovat cíle a činy obránců vlasti, osvoboditelů s cíli a činy okupantů, jejichž ohavné zločiny jsou jednou provždy stigmatizovány Norimberským tribunálem,‘ shrnula poslankyně.“
Když klikneme na odkaz, kde je ono „plnění pokynů prezidenta“, dočteme se z oné Putinovy řeči: „V poslední době se v hromadných sdělovacích prostředcích, bohužel i v ruských, pravidelně objevují a vysílají nepodložená zobecňující pejorativní prohlášení, která ztotožňují cíle, rozhodnutí a činy vedení, velitelů a vojáků SSSR během Velké vlastenecké války s cíli, rozhodnutími a činy vedení, velitelů a vojáků nacistického Německa.“
Spousta řečí a přitom je celkem jasné, co nakonec hlasovací mašina v ruské dumě odsouhlasí. Bude se mlčet o trapných záležitostech, které nezapadají do svatých legend současného ruského státu. Vyčteme to třeba z věty: „Na různých místech zaznívají z úst převážně polských, ukrajinských a pobaltských expertů drzé a nepodložené spekulace.“
Jaképak spekulace. V rámci paktu Ribbentrop–Molotov si Stalin s Hitlerem rozdělili zóny vlivu a Stalin ještě do roku 1941 Hitlera podporoval dodávkami strategických surovin. Pobaltské státy SSSR okupoval, s Německem si Polsko rozdělili na půl. V Katyni příslušníci NKVD povraždili příslušníky polské elity. Pokud někdo napíše, že „Poláci zažili mnoho utrpení, nejprve ze strany nacistů a poté ze strany sovětských vojáků“, tak je to pravda. Sovětští vojáci tam samozřejmě padli. Jak jinak, když Polsko leží na cestě do Berlína. Po válce si tam Kreml zřídil satelitní stát se svou vládou, ačkoliv Polsko mělo svoji exilovou vládu v Londýně. Že na Ukrajině nehodlají oslavovat Stalina, který jim tam zařídil hladomor, se dá celkem pochopit.
Když ale někdo spojenectví Hitlera a Stalina připomene, tak mu v Rusku hrozí soudy už dnes. Skoro se ptáme, na co tam ještě potřebují nějaký zákon, když soudy stejně budou postupovat tak, jak je nařízeno. Rusko už na cestě k totalitě pokročilo daleko. To, co moskevská propaganda dnes produkuje, nejsou ani „drzé a nepodložené spekulace“, z kterých obviňují druhé. Putin a jeho služebníci prostě lžou.