Maďarsko je nyní v Rusku předmětem chvály. Vadim Truchačov na webu Vzgljad nadšeně píše, že „se opět ukázalo jako vzor nezávislé politiky v Evropě“. V čem to spočívá? V tomto: „Orgány země učinily řadu prohlášení a kroků, které rozhodně nejsou v souladu se současným protiruským a proukrajinským kursem EU a NATO. A to z dobrých důvodů.“ Jak někoho v současném Rusku chválí, tak je to dost podezřelé.
Vadim Truchačov si všiml toho, co zaujalo mnoho zemí: „Největší rozruch vyvolal premiér Viktor Orbán, který přirovnal politiku protiruských sankcí ke ‚střelbě do vlastních plic‘. Ministr zahraničí Peter Szijjártó uvedl, že odmítá jakoukoli diskusi o omezujících opatřeních vůči Gazpromu a ruskému plynu obecně. Předseda parlamentu László Kővér označil současné dění na Ukrajině za pokus o realizaci protiruské strategie USA.“
V normální řeči se takovému chování říká kolaborace, nebo se to dá nazvat ještě drsnějšími výrazy. Zřejmě nejen u nás, ale i v Rusku možná někomu vrtá hlavou, co to maďarské vedení provádí a proč se spojuje s poněkud proděravělou kocábkou ruského státu, jehož budoucnost je značně nejistá.
Vysvětlení nabízí celou řadu, třeba „pocit zvláštnosti, dokonce osamělosti“, protože Maďaři jsou jediným národem v moderní Evropě, jehož předkové byli kočovníci. A usadili se teprve nedávno (asi před 250 lety) a také nemají v Evropě žádné jazykově blízké příbuzné. Tak si připadají, že jsou obyvateli jakéhosi ostrova odtrženého od zbytku Evropy. Mají podle autora touhu po nezávislosti, a přitom byli každou chvíli pod nějakou nadvládou – Turecka, Rakouska, Německa a Sovětského svazu a teď Evropské unie a NATO. Maďaři jsou také konzervativní a „nehodlají se vzdát svého národního státu ve prospěch multikulturalismu nebo celoevropských hodnot“ a nechtějí „mít zimu v bytech nebo držet hladovku jen proto, že někdo v Bruselu potřebuje někoho potrestat“.
A tak dále, až to dospěje ke zjištění, že více než 150 tisíc Maďarů žije na Zakarpatské Ukrajině a trpí tam a ještě jim „hrozí fyzické nebezpečí“. Takže „Maďarsko má ústavní povinnost chránit své státní příslušníky v zahraničí“. Proto tam rozdává své pasy a „jednou z forem ochrany“ je i „bojová připravenost vojáků“.
To poslední skutečně uklidní.
Pak autor píše surreálnou pasáž, že „v každém případě je dnes Maďarsko snad nejnezávislejší zemí v Evropě“ a „stále má národní důstojnost, a proto je kostí v krku evropské a euroatlantické byrokracie“ a stalo se „snad nejpohodlnějším partnerem v EU a NATO“.
Jak je známo každému, kdo nepozbyl rozumu a trochu sleduje dění, Maďarsko je energeticky katastrofálně závislé na Rusku. Polovinu elektřiny vyrábí jaderná elektrárna PAKS ruského původu, u které mají být všechny reaktory nahrazeny novými, rovněž ruskými. Na stavbu ruské elektrárny si Maďarsko půjčilo od Ruska a smlouva je tak pozoruhodná, že ji orbánovci ani nechtěli zveřejnit. Například se stavba má začít splácet v roce 2026 bez ohledu na to, jestli elektrárna poběží, není uvedeno, za jakých podmínek bude Rusko dodávat náhradní díly, sankce za zpoždění se týkají jen maďarské strany a tak dále. No prostě vítězství hrdé suverenity maďarského národa. K tomu je Maďarsko zcela závislé na ruské ropě a plynu. V čem ta suverenita má vlastně spočívat?
Mohlo by nám být celkem jedno, co provádí maďarská vláda, když si to tam tak lidé zvolili. Pokud ale nějaký členský stát EU a NATO kolaboruje s Moskvou tak ostentativně, téma to je. Kromě toho by bylo zajímavé sledovat, co se teď odehrává v hlavách všem těm našim obdivovatelům Viktora Orbána, kteří k němu vzhlíželi jako k ikoně té pravé národní a konzervativní politiky, co si nenechá do ničeho mluvit od zlého Bruselu. Je to celá škála od Václava Klause, Miloše Zemana, všelijakých hlasatelů „autentické pravice“ a „konzervativních hodnot“ až po okamurovce. Někteří si nepochybně stále myslí, že to Viktor Orbán a spol. dělají správně, a chtěli by to tady také tak.
Pokud ale budeme suverenitu chápat jako „omezenou suverenitu“ v duchu myšlenek Leonida Iljiče Brežněva, dává to smysl. Pro někoho je příjemné si představit, že nastolí faktickou vládu jedné strany, která korupčně proleze celým státním systémem, doprovodí to povídačkami o „neliberální demokracii“, křesťanství, národní kultuře a kořenech a podle potřeby si nasaje energie z Ruska a dotace z EU. Jenže pak najednou dojde na lámání chleba a ukazuje se, že je to celé amorální a bezhodnotový podnik. Bylo by zajímavé vědět, co za tím obratem na východ u některých politiků, nejen maďarských, všechno bylo. Jak to dopadá, ale vidíme už dnes.