V Rusku je nedostatek základního zboží, tisknou se potravinové lístky. Jde o plánovanou aktivitu, tvrdí úřady

V našich zemích byl přídělový systém pomocí lístků zaveden v době nacistické okupace. Vydržel až do roku 1953. (Miaow Miaow / Wikimedia commons / CC BY 4.0)

V našich zemích byl přídělový systém pomocí lístků zaveden v době nacistické okupace. Vydržel až do roku 1953. | FOTO: Miaow Miaow / Wikimedia commons / CC BY 4.0

V ruské Tule dostala místní tiskárna zakázku na tisk potravinových lístků. Podle všeho jde o pokus, jak se vypořádat s nedostatkem základního zboží. Lístky jsou tištěny pro maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, rybí produkty a také sůl. Místní úřady tvrdí, že je to jejich způsob, jak se starat o ruské obyvatelstvo.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu Tulského regionu pracuje na aktualizaci podkladů pro zásobování obyvatelstva potravinami i nepotravinářskými výrobky. Taková práce je zajištěna současnou legislativou a je plánována,“ uvedla tisková služba vlády regionu Tula. O zakázce na tisk lístků informoval telegramový účet Dvač.

Jaké komodity jsou myšleny oním souslovím „nepotravinářské výrobky“, není zatím jasné. Vláda ani média žádné další podrobnosti neuvedly. Média se zmohla jen na poznámku, že taková zakázka je „neobvyklá“.

Video s tiskem potravinových lístků, které se objevilo na sociálních sítích, sdílel i poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko s dovětkem, že „jde o pokus vyrovnat se s nedostatkem základního zboží“.

Přídělový systém prostřednictvím lístků je využíván nejčastěji v době války či v době, kdy je hospodářství v hluboké krizi. U nás takto byl přídělový systém zaveden v době německé okupace a zrušen byl až v květnu 1953.

Systém založený na přídělech prostřednictvím lístků zavedly i některé komunistické země s centrálně plánovaným hospodářstvím. V 70. a 80. letech to byla Čína a Severní Korea, v 80. letech Rumunsko, od roku 1962 do současné doby funguje přídělový systém na Kubě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články