V Rusku podle průzkumu sílí pocit národní pospolitosti a jednoty

Eric Drooker

V ruské společnosti dramaticky sílí pocit pospolitosti a národní jednoty. Ukazují to výsledky průzkumu státní sociologické společnosti VCIOM, které dnes zveřejnil provládní list Izvestija. Oproti roku 2012, kdy stanul v čele státu opět Vladimir Putin, se přesvědčení o národní semknutosti podle průzkumu víc než zdvojnásobilo.

Před třemi lety bylo 56 procent Rusů přesvědčeno o tom, že ruská společnost je rozdělená. Dnes, uvádí společnost VCIOM, je jich jen zhruba třetina. O národní jednotě Rusů bylo v roce 2012 přesvědčeno 23 procent dotázaných, nyní je to 54 procent. Přesvědčení o pevné národní pospolitosti přitom podle průzkumu sílí se vzděláním, slábne s věkem.

Eric Drooker

Expert VCIOM Alexej Firsov soudí, že „ruská společnost se konsoliduje tváří v tváří vnějším i vnitřním výzvám“, uvádí Izvestija. „V takových okamžicích vystupuje do popředí národní identita, nikoli vnitřní rozbroje. Dochází k efektu sociální semknutosti kolem ideje nebo politického programu,“ uvedl ruský sociolog.

Růst národního uvědomění Rusů doprovází mimořádný vzestup popularity jejich vůdce Putina, jehož oblíbenost se nyní pohybuje kolem 90 procent. Podle ruské opozice k tomu přispěla zejména vlna nacionalismu rozpoutaná po anexi ukrajinského Krymu a otevřené podpoře ruskojazyčných donbaských separatistů. Putinovu oblíbenost podpořily i nálety na cíle v Sýrii, které jsou podle argumentace Kremlu obhajobou ruských národních zájmů.

Tradice imperialistického Ruska a sovětské rozpínavosti jsou pro Putina a jeho stoupence stále živé. (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com