V Rusku postavili pomník Sojuzu, který nouzově přistál

Repro: Meduza.io

Pomník kosmické lodi Sojuz MS-10 | FOTO: Repro: Meduza.io

Nejen lidé, ale i kosmické lodě mohou mít pomníky. Dokonce i ty, které nikam úspěšně nedoletěly. Nyní se této pocty v Rusku dostalo Sojuzu MS-10.

Dne 2. prosince byl na území ředitelství státní korporace Roskosmos odhalen pomník kosmické lodi Sojuz MS-10. Ta měla v říjnu 2018 odstartovat s rusko-americkou posádkou na oběžnou dráhu, tam se ale nedostala. Ve 119. sekundě letu neproběhlo správně oddělení bloků prvního stupně a došlo k poškození druhého stupně, jehož motor se havarijně vypnul. Přistávací modul Sojuzu MS-10 se oddělil od zbytku lodi a rakety a přistál na padácích. Posádka musela přečkat přetížení 6 G, tedy šestinásobku běžné váhy člověka na Zemi. Na palubě Sojuzu byli kosmonaut Alexej Ovčinin a astronaut NASA Nick Hague. Oba přestáli incident bez zranění.

Na slavnostním odhalení památníku předal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin americkému astronautovi Řád odvahy. Ruský prezident podepsal výnos o jeho vyznamenání v říjnu. Jeho kolega Ovčinin na seznam vyznamenaných zařazen nebyl.

Oba muži se nakonec společně do vesmíru podívali o několik měsíců později v březnu 2019 a do posádky k nim přibyla ještě Američanka Christina Kochová.

(Zdroj Meduza.io.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner