V Rusku se během cvičení zřítil letoun MiG-31. Od začátku invaze na Ukrajinu se jedná o pátou podobnou událost

MiG-31 při letu nad Ruskem
 (Dmitriy Pichugin / GFDL 1.2)

MiG-31 při letu nad Ruskem | FOTO: Dmitriy Pichugin / GFDL 1.2

V Přímořském kraji na východě Ruska se během cvičného letu zřítil stíhací letoun MiG-31, píše ruská agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu Východního vojenského okruhu Ruské federace. „Posádka se katapultovala. Let byl proveden bez munice,“ uvedl podle agentury vojenský útvar. Od začátku války na Ukrajině se jedná už o minimálně pátou podobnou událost.

„Dne 2. prosince se v Přímořském kraji během plánovaného cvičného letu zřítilo letadlo MiG-31. Posádka se katapultovala. Let byl proveden bez munice,“ píše ruská tisková agentura s odvoláním na tiskovou službu Východního vojenského okruhu Ruské federace.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle vojenského útvaru letadlo, které bylo vyrobeno v roce 2003, spadlo na opuštěném místě a po jeho dopadu na zem nedošlo k žádným škodám. „Podle předběžných informací mohla být příčinou incidentu technická závada,“ doplnil Východní vojenský okruh. Na místo byly vyslány vrtulníky Mi-8 pátrací a záchranné služby.

Od začátku války na Ukrajině se jedná o minimálně čtvrtou podobnou událost. Už 8. dubna se v Leningradské oblasti zřítil také stíhací letoun MiG-31. Na konci letošního června se u ruského města Rjazaň zřítilo vojenské dopravní letadlo Il-76. Na začátku října se v Rostovské oblasti zřítil cvičný letoun Su-24 a o den později útočný letoun Su-25. V polovině října narazil stíhací bombardér Su-34 do obytné budovy v ruském Jeysku.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně provádět vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu. Kyjev intenzivně vyzývá své západní spojence, aby mu dodali systémy protivzdušné obrany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články