V Rusku se cíleně ničí dokumentace o vězních Gulagu. A pak chtějte přístup do ruských archivů

Roman Romanov, ředitel Muzea Gulagu (repro: www.m24.ru)

Roman Romanov, ředitel Muzea Gulagu | FOTO: repro: www.m24.ru

Ruský deník Kommersant přinesl 8. 6. informaci, že v Rusku jsou na základě tajného příkazu z roku 2014 ničeny archivní registrační karty s informacemi o pronásledovaných lidech v někdejším SSSR. Ředitel Muzea historie Gulagu Roman Romanov to sdělil poradci ruského prezidenta Michailu Fedotovi a žádal jej, aby se touto situací zabýval. Zničení karet znamená ztrátu informací o lidech odsouzených v systému Gulag, tedy v trestných táborech za komunistické vlády.

Centrum dokumentace muzea historie Gulagu říká, že pokud se bude tato informace ignorovat, bude to mít „katastrofální důsledky pro historii táborů a poskytování údajů o obětech represí“.

„V případě, že vězeň zemřel nebo zahynul v táboře, jeho osobní dokumentace byla odeslána k trvalému uložení,“ vysvětlil pro Kommersant Romanov. Pokud byl člověk propuštěn, jeho dokumentace byla zničena, ale byla vytvořena archivní karta, kde bylo jméno, datum a místo narození, pohyb vězně mezi tábory a datum propuštění.

Likvidaci karet odhalil jeden z partnerů muzea, badatel Sergej Prudovský. Letos na jaře hledal informace o pronásledovaném rolníkovi Fedoru Čazovovi, jehož bratr Grigorij přežil střelbu, ale byl v roce 1938 znovu poslán před popravčí četu. Fedor Chazov byl odsouzen na pět let táborů a poslán do Magadanského kraje.

„Tázal jsem se ministerstva vnitra Magadanské oblasti. Odpověděli, že osobní složka vězně byla zničena již v roce 1955 v souladu s tehdejšími předpisy. Zároveň se ukázalo, že archivní karta byla také zničena, “ řekl Prudovský. Když se zeptal, na základě čeho se tak stalo, vedoucí Informačního centra ruského ministerstva vnitra v regionu Magadan Michail Seregin mu řekl, že existuje meziresortní příkaz pod označením „pro úřední účely“ z 12. února 2014 o postupech jak uchovávat a užívat dokumenty kriminálního, zpravodajského a vyšetřovatelského charakteru.

Příkaz se týká řady institucí. Je to třeba: Ministerstvo vnitra, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo krizových situací, Ministerstvo obrany, Federální bezpečnostní služba, Federální úřad pro boj proti drogám, Federální celní služba, Federální bezpečnostní služba, zahraniční zpravodajské služby a Úřad generálního prokurátora a státní kurýrní služby. Osmdesát let po datu narození dané osoby je karta zničena.

„Trestní případy občanů jsou uloženy v FSB (Federální služba bezpečnosti je hlavní domácí bezpečnostní služba Ruské federace) nebo ve státních archivech, ale údaje končí s datem odsouzení a informací o verdiktu, tedy zastřelení nebo odsouzení do tábora. A informace o tom, kam byl člověk poslán a jak putoval mezi tábory, lze nalézt pouze v kartách uložených na ministerstvu vnitra. A tato informace je po zničení karty zapomenuta,“ vysvětluje badatel Prudovský. Poznamenal, že počet odsouzených v průběhu sovětských represí není znám. V letech 1937-1938 bylo více než 1,7 milionu lidí zatčeno za politické přečiny. Podle odhadů mezinárodní společnosti „Memorial“ může celkový počet lidí vystavených represi dosáhnout 12 milionů.

Informace přichází právě v době, kdy se v Praze od čtvrtka koná kontroverzní Rusko-české fórum, které vymysleli loni prezidenti Zeman a Putin. Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra se ho nakonec nezúčastnil.

Část pracovníků ÚSTR koncem května vyzvala radu ústavu, aby zabránila vystoupení ředitele Hazdry na této „proruské iniciativě“. Podle devíti signatářů výzvy, mezi kterými je i poslanec a bývalý ředitel ústavu Pavel Žáček nebo historik Petr Blažek, je fórum nástrojem legitimizace nedemokratické politiky současného kremelského režimu.

Vzhledem k tomu, co se v Rusku v současnosti ohledně vztahu k historii děje, je opatrnost dost na místě.

Tento článek vznikl v rámci seriálu o internetových šmejdech, který deník FORUM 24 připravuje ve spolupráci se serverem Manipulátoři.cz., a to díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]