V Rusku se prý komunistům daří lépe, soudí Filip. Nesleduje zřejmě dění

Vojtěch Filip. (ČTK)

Vojtěch Filip. | FOTO: ČTK

Myšlenky odcházejícího předsedy KSČM Vojtěcha Filipa zřejmě už nebudeme v budoucnosti tolik sledovat, tak aspoň ještě k jeho posledním objevům. Zamyslel se nad tím, jak na tom dnes levice v Evropě je, a není to prý úplně dobré.

V rozhovoru pro Haló noviny Filip konstatoval, že výsledky voleb jsou „velké zklamání a pro KSČM je to debakl“. Objasnil, co za to může: Jsou dva základní faktory. Jeden je objektivní, to je obecně ústup levice v Evropě a její obnovování je pomalé. Nakonec Die Linke v Německu se dostala do Bundestagu jenom díky přímým mandátům a výsledek v Norsku je dán také tím, nakolik je norský vývoj komplikovaný. Nejsme ani v Ruské federaci, kde se komunistům daří momentálně lépe.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Subjektivní důvod v případě naší strany je v tom, že jsme neměli schopnost přesvědčit občany o potřebě silné levicové strany, a oni své hlasy rozdělili do jiných stran. Levicové projekty nebo levicová řešení zaměňovali často jenom s řešeními národními nebo pronárodními a tam samozřejmě vznikly jak napravo, tak nalevo další subjekty, které nejen že se s námi nespojily a nespolupracovaly, ale vytvořily vlastní kandidátní listiny, takže se ten levicový potenciál v podstatě rozpadl do více politických subjektů.“

Proč je všude levice na ústupu, nám ale neříká. Všude je to podle něj samá sociální bída, oni mají s agitací přesně stoletou zkušenost a nějak se to vymklo z rukou. Dává jasně najevo, že ještě budeme všichni špendlíčkem hrabat, až nastanou zlé asociální časy. To možná i kvůli vládě Andreje Babiše, kterou drželi komunisté u moci, nastanou, ale pokud budeme někde hledat opraváře, u komunistů už to nebude.

Zaujme ale jeden detail. Filipův názor, že v Rusku „se komunistům daří momentálně lépe“. To asi nečte zprávy, nebo ne ty správné. Ruští komunisté jsou naštvaní, že jim Vladimir Putin a jeho klika ve volebním podvodu ukradli spoustu hlasů. Režim už vyhrožuje účastníkům komunistických shromáždění. A čeští komunisté se k tomu ještě soudružsky nevyjádřili. Mají v tom rozpor, který nebude jednoduché překlenout ani dialektickým myšlením. Pořád stojí na straně Putina, a Putin jim teď šikanuje jejich bojové druhy. Mají ale štěstí v tom, že o české komunisty teď zájem značně poleví, takže na takové drobnosti se jich nikdo ptát moc nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články