Počet obětí pádu ruské stíhačky vystoupal na čtrnáct, zahynuly i tři děti

Situace krátce po pádu letounu. Ve vzduchu je ještě vidět pilot na padáku. (UkraineNowMedia / se souhlasem)

Situace krátce po pádu letounu. Ve vzduchu je ještě vidět pilot na padáku. | FOTO: UkraineNowMedia / se souhlasem

Na obytnou budovu v jihoruském městě Jejsk spadl vojenský letoun Su-34, který startoval z nedalekého letiště a po startu mu přestal fungovat motor. Poté, co záchranáři ukončili prohledávání trosek, oznámili, že nalezli čtrnáct obětí, z toho byly tři děti. 

„Záchranáři dokončili odklízení sutin. Během pátracích a záchranných prací nalezli těla deseti lidí, čímž celkový počet mrtvých činí 14 lidí, včetně tří dětí. 19 lidí utrpělo zranění,“ řekl mluvčí ministerstva pro mimořádné situace agentuře TASS. Zachránit se podařilo 68 lidí. Z poškozeného domu, který po pádu letadla zachvátil požár, bylo evakuováno více než 360 obyvatel, dodal mluvčí.

Mezi 19 zraněnými jsou i dvě těhotné ženy a dvě děti jsou těžce zraněné. Posádka se stihla před nárazem katapultovat. Podle sítě Telegram kanálu 112 se stíhačka Su-34 zřítila s plnou municí. 

Ruské ministerstvo národní obrany uvedlo, že stroji při startu začal hořet motor. Suchoj Su-34 je letoun schopný nést i taktické jaderné zbraně.

Letadlo bylo plně vyzbrojeno, což je slyšet na videu, kde jsou zaznamenány výbuchy munice.

Jejsk má přes 80 000 obyvatel a jde o přístav u Azovského moře v ruském Krasnodarském kraji. V březnu Radio Swoboda informovalo, že Jejsk je jedním z asi 40 letišť v Rusku, Bělorusku a okupovaném Krymu, odkud ruská armáda podniká útoky na Ukrajinu. Jejsk leží natolik blízko frontě na Ukrajině, že letouny odtamtud mohou startovat i na bojové mise. Kvůli blízkosti ukrajinskému bojišti mají nyní v okolí Jejsku zákaz létat jiná než vojenská letadla. Gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev vyhlásil v Jejsku stav nouze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články