Ještě na začátku podzimu nebyl průběh války na Ukrajině a kroky ruského velení v Rusku veřejně zpochybňovány. Dnes ruskému vojenskému velení spílá kdekdo. Poslanci Dumy, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a zakladatel Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin obviňují vojenské velitele ze selhání na frontě. Blogeři a váleční zpravodajové jsou nespokojeni s tiskovou službou ministerstva obrany a naznačují personální změny.
BBC přinesla přehled, jak a proč se situace v ruské armádě zhoršila a jedna z „posvátných krav“ režimu se stala terčem ostré kritiky na federálních televizních kanálech.
Od začátku invaze na Ukrajinu se zdálo, že kritika armády je v Rusku tichým tabu, a to i po ústupu od Kyjeva. Situace se změnila na podzim, kdy ukrajinské ozbrojené síly uštědřily citelnou porážku ruské armádě u Charkova, poté začala mobilizace v samotném Rusku a poté vojska začala vzdávat své pozice u Chersonu.
Na sociálních sítích se zvedla vlna nespokojenosti. Po ústupu ruské armády z Balakleje a Izjumu si blogeři a váleční zpravodajové ruských médií stěžovali, že ministerstvo obrany nevzalo situaci na frontě dostatečně vážně. „Je třeba něco udělat se systémem, v němž nadřízení nemají rádi špatné zprávy a podřízení neradi rozčilují nadřízené,“ napsal 7. října propagandista listu Komsomolskaja pravda Alexandr Koc.
Vyhlášená mobilizace rozšířila okruh nespokojenců tím, jak chaoticky je prováděna. Na frontu jsou odváděni Rusové, kteří nesplňují Putinem oficiálně stanovená kritéria, branci se často musejí vybavovat sami a kvalita jejich výcviku vyvolává otázky. Dva dny po zahájení mobilizace byl odvolán Dmitrij Bulgakov, který měl na starosti logistiku ruské armády a posledních 14 let byl hlavním vojenským „logistikem“ země. Důvod jeho propuštění nebyl uveden.
„Štvou lidi jako naschvál, jako ze zášti. Jako by je poslal Kyjev,“ byla zmatená vedoucí RT Margarita Simonjanová.
Na začátku října se však ukázalo, že ruská armáda na Ukrajině utrpěla další porážky. Nejprve se den poté, co Vladimir Putin podepsal dekrety o anexi okupovaných ukrajinských území, vzdalo strategicky významné město Liman v Doněcké oblasti. Ruské jednotky pak začaly ustupovat u Chersonu. Poté se kritika ministerstva obrany rozhořela s novou silou.
Minulý víkend napsal čečenský pohlavár Ramzan Kadyrov, jeden z nejtvrdších mluvčích na téma války na Ukrajině, příspěvek o ústupu z Limanu s tvrdou kritikou velitele Ústředního vojenského okruhu generála Alexandra Lapina. „Urážlivé není to, že je Lapin průměrný. Jde o to, že ho kryje vedení generálního štábu,“ říká rozhořčeně Kadyrov. Jevgenij Prigožin ho podpořil a tvrdí, že ti, co za to mohou, by měli být hnáni se samopalem a bosí na frontu.
Poté zazněla otevřená kritika ruského vojenského vedení během zasedání Státní dumy.
BBC shrnuje postoje politických vůdců: například šéf komunistické strany Gennadij Zjuganov hovořil o ‚prohraných bitvách‘, které způsobily ‚velké problémy‘, a byl zmaten situací s výstrojí mobilizovaných. ‚Je to ostuda, když naši lidé na frontě nejsou vybaveni a nemají uniformy, stejně jako zbraně,‘ přidal se k němu Leonid Sluckij, vůdce Liberálně-demokratické strany. ‚Existují otázky, co se děje na frontách. Znovu se vracím k otázce konání uzavřené schůzky s vedením ministerstva obrany a generálního štábu. Existují otázky,‘ řekl vedoucí představitel organizace Spravedlivé Rusko Sergej Mironov.“
Koncem týdne již bylo ministerstvo obrany otevřeně kritizováno dokonce i „vedením“ okupovaných ukrajinských území. „Mnozí říkají, že ministr obrany, který tento stav dopustil, se by se měl jako důstojník zastřelit,“ naznačil Kirill Stremousov, Moskvou jmenovaný „zástupce vedoucího správy“ Chersonské oblasti.
Zklamání neskrývají ani účastníci propagandistických pořadů ruské televize. Televizní moderátor Vladimir Solovjov se nedávno rozhořčil: „Teď je čas říct pravdu! A konečně jednat! Demolujte pomocí palebné síly. Doufám, že tam aspoň nějaká je. Nebo to dopadne zase tak, jako s uniformami pro mobilizované?“ Zmínka o uniformách se zjevně týkala stížnosti jednoho generála, že bylo nakoupeno přes milion nových uniforem, ale někam zmizely.
Kromě některých vojenských blogerů si zatím nikdo netroufá kritizovat samotného vůdce Vladimira Putina. Publicistka z RIA Novosti Irina Alksnis je stále přesvědčena o jeho neomylnosti.
„Když byla 24. února vyhlášena speciální vojenská operace, bylo jasné, že jiné východisko prostě neexistuje. Ale teprve v posledních, tak znepokojivých týdnech si ruská společnost uvědomila, jakému monstróznímu existenčnímu ohrožení čelíme, na jak tenkém vlásku svět visí a jak obrovské břemeno leží na bedrech prezidenta Putina,“ píše Irina Alksnis.
Podle ní „Rusko čelí globální bouři a hrozbě, které nečelilo od konce Velké vlastenecké války“. Všechno ale dopadne dobře: „A nepochybuji o tom, že hlavní trumf Ruska, který ho vždy zachraňoval ve všech zkouškách a krizích od století do století, bude fungovat i tentokrát. Tímto trumfem jsou jeho lidé. A náš lid má svůj trumf v podobě nejzkušenějšího národního vůdce na světě, pod jehož vedením prošel více než dvěma desetiletími krizí a výzev, které by jiným zemím stačily na několik století. S novým testem si také poradíme.“